8. července 2009
Mýty a pravda
Mýtus: Lidem s vysokým cholesterolem jsou více náchylní k srdečním chorobám.
Pravda: Mladí lidé a lidé středního věku s hladinou cholesterolu nad 350 mg/dl (9,05 mmol/l) mají mírně zvýšené riziko infarktu. Ti, kdo mají hladinu cholesterolu i těsně pod 350 nejsou ve větším riziku, než ti, kdo mají hladinu cholesterolu velmi nízkou. U starších lidí je vysoká hladina cholesterolu spojena s delším životem.
Mýtus: Cholesterol a nasycené tuky ucpávají cévy.
Pravda: V usazeninách cévních stěn se nachází jen velmi málo cholesterolu a nasyceného tuku. Většina tohoto materiálu jsou vápenaté usazeniny podobné vápenci a většina mastných kyselin jsou nenasycené.
Mýtus:Konzumace saturovaných tuků a potravin bohatých na cholesterol způsobí zvýšení hladiny cholesterolu a také způsobí, že lidé budou náchylnější k srdečním chorobám.
Pravda: Mnoho studií ukázalo, že neexistuje souvislost mezi stravou a hladinou cholesterolu; není žádný důkaz, že nasycené tuky a potrava bohatá na cholesterol přispívá k srdečním chorobám. Poté, co Američané omezili spotřebu nasycených tuků a potravin bohatých na cholesterol, množství srdečních onemocnění vzrostlo.
Mýtus: Léky na snížení hladiny cholesterolu zachránily mnoho životů.
Pravda: V posledních dvou klinických výzkumech, zahrnujících přes 10 tisíc lidí, neprokázaly léky na sníženích cholesterolu žádná zlepšení.
Mýtus: Země, ve kterých se konzumují potraviny s vysokým podílem zvířecích tuků a cholesterolu mají vyšší výskyt srdečních chorob.
Pravda: Existuje mnoho výjimek, jako Francie a Španělsko. Dále asociace (zvaná rizikový faktor) není to samé co příčina. V bohatých zemích, kde lidé konzumují velké množství zvířecích tuků, je mnoho dalších faktorů, které přispívají k srdečním chorobám.
Nebezpečí statinových léků
Moderní léky na snížení hladiny cholesterolu působí tak, že blokují enzym (HMG-CoA reduktáza), potřebný pro formaci cholesterolu v játrech. Tyto inhibitory HMG-CoA reduktázy, nazývané statiny, se prodávají pod komerčními názvy Lipitor, Mevacor, Pravacol, Zocor a další.
Slabost a ochabování svalů: Nejčastější vedlejší účinek statinových léků, připadající až na třetinu uživatelů. Bolest svalů, zad, chodidla, slabost a potíže s mluvením vyplývají z interference s koenzymem Q10, potřebným ke správné funkci svalů. Tyto příznaky jsou častější u aktivních lidí a mohou se projevit až po třech letech od počátku užívání.
Selháni srdce: Od počátku používání statinů se počty selhání srdce zdvojnásobily. Srdce je sval, který závisí na dostatečném množství koenzymu Q10.
Polyneuropatie: Brnění a bolest v rukou s chodidlech stejně tak jako potíže s chozením se při užívání statinů vyskytují často, vina ovšem bývá svalována na stáří, spíše než na lék.
Mírná kognitivní porucha: Mnoho pacientů nahlásilo ztráty paměti, kognitivní dysfunkce, včetně celkové ztráty paměti. Důsledky pro piloty a řidiče jsou drastické.
Rakovina: Zatím v každé studii na hlodavcích způsobily statiny rakovinu. Většina testů na lidech netrvá dostatečně dlouho, aby bylo možné zaznamenat zvýšený výskyt rakoviny, ale v jedné klinické studii byl výskyt rakoviny prsu u lidí, kteří brali statin, o 1500 procent vyšší, než u kontrolní skupiny.
Jestliže ne cholesterol, co tedy způsobuje srdečná choroby?
Mnoho vědců předložilo správné teorie o epidemii srdečních chorob v západní civilizaci. Tyto obsahují:
Nedostatek vitamínů A a B: Kdysi v roce 1930 pozoroval Dr. Weston A. Price, že u krys vzrůstal výskyt infarktů během ročních období, kdy hladiny těchto vitamínů v másle klesaly.
Nedostatek vitamínů B6, B12, a kyseliny listové: Kilmer McCully, MD, PhD demonstrovala, že nedostatek těchto živin vede ke zvýšení hladiny homocysteinu, který se vyskytuje současně při chorobách krevního oběhu a funguje tedy jako značkovač.
Transmastné kyseliny:Fred Kummerow, PhD a mnoho dalších ukázali spojení srdečních chorob s nahrazováním nasycených kyselin transmastnými. Saturované mastné kyseliny chrání mnoha způsoby proti srdečním chorobám.
Nedostatek minerálů: Nedostatek hořčíku, mědi a vanadu byly spojeny se srdečními chorobami.
Pasterizace mléka: J. C. Annand, britský vědec, vypozoroval nárůst počtu srdečních chorob v oblastech, které zavedly pasterizaci oproti těm, kde bývalo mléko prodáváno stále nepasterizované.
Stres: Infarkty často nastanou po období stresu, který vyčerpá z těla mnoho živin.
Bohužel je k dispozici velmi málo peněz pro výzkum těchto teorií; většina výzkumů na srdeční choroby je financována Institutem národního zdraví srdce, plic a krve (National Heart, Lung, and Blood Institute), který je věrný chybné teorii, že cholesterol a nasycené tuky způsobují srdeční choroby.
Mnoho zdravých rolí cholesterolu
● Cholesterol je produkován téměř každou buňkou v těle.
● Cholesterol v buněčné membráně dělá buňku vodě odolnou, díky čemuž může uvnitř buňky docházet k jiným chemickým procesům, než vně buňky.
● Cholesterol je přírodní opravná složka, používaná při hojení ran, včetně slz a podráždění cév.
● Mnoho důležitých hormonů je vyrobeno z cholesterolu, včetně hormonů, které regulují metabolizaci minerálů a krevního cukru, hormonů, které nám pomáhají vypořádat se se stresem a všech sexuálních hormonů jako testosteron, estrogen a progesteron.
● Cholesterol je životně důležitý pro fungování mozku a nervové soustavy.
● Cholesterol nás chrání proti depresi; hraje roli ve využívání serotoninu.
● Žlučové soli, nutné pro trávení tuků, jsou vyrobeny z cholesterolu.
● Cholesterol je jednou z látek, nutnou při výrobě vitamínu D, který je formován při dopadu ultrafialového záření (UV-B) na cholesterol v kůži.
● Cholesterol je silný antioxidant, který chrání proti volným radikálům a tedy proti rakovině.
● Cholesterol, a obzvlášť LDL (tzv. špatný cholesterol), pomáhá chránit proti infekcím.
Jak se vyhnout srdečním chorobám
● Nebojte se cholesterolu – zbytečné obavy mohou přispívat k srdečním chorobám.
● Neberte prášky na snížení hladiny cholesterolu – přispívají k selhání srdce.
● Vyvarujte se průmyslově vyrobeným potravinám, speciálně potravinám, obsahujícím továrně zpracované rostlinné oleje a trans-mastné kyseliny.
● Jezte maso, tuky a orgány zvířat z pastvin.
● Jezte dostatek ryb z volných vod.
● Nekonzumujte proteinové prášky, libové maso, bílky bez žloutků nebo odtučněné mléko. Strava s vysokým obsahem proteinů a postrádající živiny ze živočišných tuků může vyčerpat vitamín A, což vede k srdečním chorobám.
● Jezte játra alespoň jednou týdně pro zajištění dostatku vitamínu B12, B6, kyseliny listové, železa a mědi.
● Užívejte olej z tresčích jater a jezte dostatek másla od krav z pastvy k zajištění adekvátních množství vitamínů A, D a K.
● Držte si zdravou váhu – nebuďte ani příliš tlustí, ani příliš hubení.
● Pravidelně cvičte venku.
● Nekuřte, vyvarujte se vystavení environmentálních toxinů.
Další zdroje informací
Mýty o cholesterolu (The Cholesterol Myths), Uffe Ravnskov, PhD
www.ravnskov.nu/cholesterol.htm
www.westonaprice.org/modern-diseases
Naposledy aktualizováno 10. srpna 2012
🖨️ Print post
Leave a Reply