Translation by Ivana Kolihova.
Směrnice a členská brožura (Guidelines and membership booklet)
,,Life in all its splendor is Mother Nature obeyed“ Weston A. Price, DDS
Nadace Westona A. Price přijímá příspěvky pouze od členů a/nebo soukromé dotace, ale nepřijímá finanční prostředky od masného ani mléčného průmyslu.
Obsah: (Contents)
Kdo byl Dr. Weston A. Price
Charakteristiky tradiční stravy
Zásady stravování
Stravovací nebezpečí
Jste zmateni z tuků?
Mnoho rolí nasycených tuků
Aktivátory rozpustné v tucích
Co se sakra děje s ,,politickou korektností“ výživy?
Tradiční versus moderní strava
Mýta a fakta o stravě
Mýty a fakta o sóje
Sójový sunar: Antikoncepce pro děti
Choroby srdce: Co říkají odborníci
Principy holistické stomatologie
Nadace Westona A. Price
Staňte se členem Nadace Westona A. Price
Kdo byl Dr. Weston A. Price DDS (About Weston A Price DDS)
Ve 30. letech 20. století cleavelandský zubař Weston A. Price (1870-1948) začal sérii jedinečných šetření. Více než deset let jezdil do izolovaných částí světa, aby studoval zdraví populací nezasažených západní civilizací. Chtěl zjistit, díky jakým faktorům mají tyto národy zdravé zuby. Jeho studie odhalily, že příčinou zubního kazu a křivých zubů nejsou genetické předpoklady, ale chybějící živiny ve stravě.
Skupiny, které Price studoval, zahrnovaly: odlehlé vesnice ve Švýcarsku, Gaelskou komunitu žijící na Vnějších Hebridech, domorodé obyvatelstvo Severní a Jižní Ameriky, ostrovy v Melanésii a Polynésii, africké kmeny, australské a novozélandské domorodce. Kdekoli Dr. Price byl, viděl, že tamější obyvatelé mají krásné rovné zuby, žádný zubní kaz, dobrou stavbu těla, jsou odolní vůči chorobám a jsou příjemní.
Když provedl analýzu potravin, které jedí tyto národy, zjistil, že v porovnání se stravou jeho amerických vrstevníků obsahují nejméně čtyřikrát více vitamínů rozpustných ve vodě, vápníku a dalších minerálů a alespoň desetkrát víc vitamínů rozpustných v tucích pocházejících z živočišných potravin jako máslo, jikry, korýši, vnitřnosti, vejce a živočišné tuky-tedy potraviny, které obsahují hodně cholesterolu, kvůli kterému se americká veřejnost těmto potravinám vyhýbá coby nezdravým. Tyto tradiční zdravé národy instinktivně tušily to, co vědci z doby Dr. Price nedávno objevili-že vitamíny A a D rozpustné v tucích jsou životně nezbytné pro zdraví, protože se chovají jako katalyzátory, které napomáhají vstřebávání minerálů a zužitkování bílkovin. Bez nich nemůžeme vstřebávat minerály bez ohledu na to, kolik jich sníme. Dr. Price objevil v tucích rozpustnou přidanou živinu, kterou nazval aktivátor X, která se vyskytuje v rybích játrech, mořských korýších, dále ve vnitřnostech a másle pocházejících z krav, které spásaly čerstvou rychle rostoucí trávu na jaře a na podzim. Všechny primitivní skupiny měly zdroj aktivátoru X, který je nyní považován za vitamín K2.
Izolované skupiny, které Dr. Price zkoumal, chápaly, jak důležitá je strava obou rodičů předtím, než počnou. Mnoho kmenů mělo období speciálního stravování před početím, ve kterém dávali potraviny bohaté na živiny výhradně mladým mužům a ženám, kojícím ženám a dětem. Price zjistil, že jsou tyto potraviny bohaté na minerály a aktivátory rozpustné v tucích, které se nacházejí pouze v živočišných tucích.
Izolované kmeny, které Price fotografoval – s dobrou stavbou těla, bezproblémovým rozmnožováním, emoční stabilitou a bez výskytu degenerativních onemocnění – jsou přímým protikladem k moderním civilizovaným lidem, v jejichž stravě se nacházejí průmyslově zpracované potraviny včetně cukru, bílé mouky, pasterizovaného mléka, nízkotučných potravin, rostlinných olejů a dalších potravin obsahujících aditiva.
Objevy a závěry Priceova výzkumu jsou uveřejněny v jeho knize,,Nutrition and Physical Degeneration“ neboli,,Výživa a fyzická degenerace. V knize jsou pozoruhodné fotografie krásných zdravých ,,primitivních“ lidí a je dokonalou ilustrací toho, jak lidi fyzicky degenerují, když začnou jíst novodobou průmyslovou stravu a upustí od tradičních potravin.
<seminole photos>
Legenda: Fotografie Dr. Westona A. Price ilustrují rozdíl v obličejové struktuře mezi těmi, kteří jedí tradiční stravu a těmi, jejichž rodiče přijali průmyslově zpracovávanou stravu. ,,Primitivní“ Seminole (nalevo), má hezký široký obličej s dostatečným prostorem pro zubní oblouky. ,,Moderní“ Semilnolská dívka (napravo), jejíž rodiče upustili od tradičních potravin, má úzký obličej, křivé zuby a sníženou imunitu.
Charakteristiky tradiční stravy: (Charateristics of Traditional Diets)
1. Strava zdravých neindustrializovaných národů neobsahuje rafinované ani denaturované potraviny, ani ingredience typu: rafinovaný cukr, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, bílá mouka, jídlo v konzervách, pasterizované, homogenizované, odstředěné nebo nízkotučné mléko, rafinované nebo ztužené rostlinné oleje, proteinový prášek, umělé vitamíny nebo toxická aditiva a barviva.
2. Všechny tradiční kultury konzumují nějaký druh živočišných potravin, jako např. ryby a korýše, suchozemskou a vodní drůbež, suchozemské a mořské savce, vejce, mléko a mléčné výrobky, plazy a hmyz. Jedí celé zvíře-svalovinu, vnitřnosti, kosti a tuk.
3. Stravování zdravých neindustrializovaných národů obsahuje nejméně čtyřikrát více minerálů a vitamínů rozpustných ve vodě, a desetkrát více vitamínů rozpustných v tucích, které se nacházejí výhradně v živočišných tucích (vitamín A, D a K2-dříve Pricem označovaný jako aktivátor X), než kolik bychom našli v novodobé americké stravě.
4. Všechny tradiční kultury nějakou potravu vařily a část snědly zasyrova.
5. Primitivní a tradiční strava má vysoký obsah enzymů a prospěšnou bakterii nacházející se v lakto-kvašené zelenině, ovoci, nápojích, mléčných produktech masu a ochucovadlech.
6. Semínka, obilí a ořechy se nechávají namočit, vyklíčit, zkvasit nebo přirozeně kvasit, aby se neutralizovaly anti-živiny, tedy inhibitory enzymů, třísloviny a kyseliny fytové.
7. Celkový obsah tuku v tradiční výživě kolísá mezi 30 a 80 procenty kalorií, ale pouze 4 procenta kalorií pochází z polynenasycených tuků, které se přirozeně vyskytují v zrnech, luštěninách ořechách, rybách, živočišných tucích a zelenině.
8. Tradiční strava obsahuje téměř stejný poměr omega 6 a omega 3 polynenasycených mastných kyselin.
9. Každá tradiční strava obsahuje nějakou sůl.
10. Všechny tradiční kultury zužitkovávají zvířecí kosti, obvykle ve formě vývaru, ve kterém je hodně želatiny.
11.Tyto kultury dbají na to, aby jejich budoucí generace byla zdravá a proto mají stravu bohatou na živiny, kterou dávají budoucím rodičům, těhotným ženám a rostoucím dětem a zásady zdravé výživy předávají mladším generacím.
Zásady stravování (Dietary Guidelines)
1. Jezte plnohodnotné, průmyslově nezpracované potraviny.
2. Jezte hovězí a jehněčí maso, zvěřinu, vnitřnosti, drůbež a vejce ze zvířat chovaných na pastvách.
3. Jezte ryby žijící ve volné přírodě, ne chované v sádkách a korýše z neznečištěných vod.
4. Jezte plnotučné mléčné výrobky (mléko musí pocházet od krav chovaných na pastvinách), přednostně produkty syrové nebo/a fermentované, jako např. syrové mléko, jogurty, kefíry, kultivované máslo, sýry a čerstvou zakysanou smetanu. (Dovážené sýry označené etiketou ,,čerstvé mléko“ jsou syrové).
5. Hojně používejte živočišné tuky, zejména máslo.
6. Používejte pouze tradiční rostlinné oleje-extra panenský olivový olej, sezamový olej, malé množství lněného oleje, tropické oleje-kokosový, palmový a olej z palmových jader.
8. Používejte olej z tresčích jater, který vám dodá 1OOOO IU vitamínu A a 1000 IU (International Unit = mezinárodní jednotka) vitamínu D denně.
9. Jezte čerstvé ovoce a zeleninu – přednostně organickou – v salátech, polévkách nebo lehce podušenou na másle.
10. Jezte celá zrna, luštěniny a ořechy, které byly připraveny namáčením, klíčením nebo kyselým kvašením, aby neutralizovali kyselinu fytovou, inhibitory enzymů a další anti-živiny.
11. Udělejte si zásoby doma uvařených kuřecích kostí, hovězího, jehněčího a ryb a používejte je do polévek a omáček.
12. Používejte filtrovanou vodu na vaření i pití.
13. Používejte nerafinovanou sůl, různé bylinky a koření, abyste jídlo oživili a probudili chuťové buňky.
14. Udělejte si vlastní salátový dressing z extra panenského olivového oleje, trochy lněného oleje a syrového (průmyslově nezpracovaného) octa.
15. S mírou používejte přírodní sladidla jako nezpracovaný med, javorový sirup, javorový cukr, datlový cukr, třtinový cukr (prodávaný pod názvem Rapadura) a stéviový prášek.
16. Používejte pouze přírodní potravinové doplňky.
17. Používejte pouze nepasterizované víno a pivo v mírných dávkách.
18. Vařte pouze na nádobí z nerezové oceli, litiny, skla nebo hodně kvalitního smaltu.
19. Hodně spěte a cvičte.
20. Myslete pozitivně a procvičujte odpouštění.
Stravovací nebezpečí (Dietary Dangers)
1. Nejezte komerčně vyrobené potraviny jako: sušenky, koláče, chipsy, limonády, atd. A hlavně čtěte etikety!!!
2. Vyhněte se všem rafinovaným sladidlům jako: cukr, dextrosa, glukosa, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy a ovocné džusy.
3. Vyhněte se bílé mouce, produktům z bílé mouky a bílé rýži.
4. Vyhněte se všem ztuženým i částečně ztuženým tukům a olejům.
5. Vyhněte se všem rafinovaným tekutým rostlinným olejům vyrobeným ze sóji, kukuřice, světlice barvířské, řepky nebo bavlněného semínka.
6. Nepoužívejte polynenasycené oleje na vaření, sauté ani na pečení.
7. Vyhněte se jídlům smaženým na polynenasycených olejích nebo částečně ztužených rostlinných olejích.
8. Nebuďte vegani. Zvířecí produkty jsou zdrojem životně důležitých živin, které se nevyskytují v potravinách vyrobených z rostlin.
9. Nepoužívejte výrobky obsahující proteinový prášek, neboť většinou v nich jsou karcinogeny, které vznikly během zpracování. Konzumace proteinů (bílkovin) bez kofaktorů, které se vyskytují v přírodě, může vést k nedostatku živin, zejména pak vitamínu A.
10. Nepijte zpracované pasterizované mléko: nejezte ultrapasterizované mléčné výrobky, nízkotučné mléko, odtučněné mléko, sušené mléko ani imitace mléčných výrobků.
11. Nekupujte vejce, maso ani ryby z průmyslových chovů.
12. Nejezte lančmít a párky.
13. Nejezte extrudované snídaňové cereálie, žluklá semínka, ořechy ani zrna, která se mohou vyskytovat v müssli, protože zabraňují vstřebávání minerálů do těla a mohou způsobit střevní problémy.
14. Vyhýbejte se konzervovanému, stříkanému a voskovanému ovoci a zelenině. Nejezte geneticky modifikované potraviny (sója, řepka, výrobky z kukuřice).
15. Nepoužívejte umělá potravinová aditiva (tzv. éčka), obzvláště glutamát, ztužené rostlinné bílkoviny a aspartam (umělé sladidlo), protože se jedná o neurotoxiny. Většina kupovaných polévek, omáček a vývarů a průmyslových dochucovadel obsahuje glutamát, přestože to není uvedeno na obalu.
16. Lidé, kteří jsou citliví na kofein a podobné látky, by neměli pít kávu, čaj ani jíst čokoládu.
17. Vyhněte se potravinám obsahujícím hliník jako: komerční sůl, prášek do pečiva a antacid. Nepoužívejte nádobí vyrobené z hliníku ani deodoranty obsahující hliník.
18. Nepijte fluorizovanou vodu.
19. Vyhněte se syntetickým vitamínům i potravinám, které je obsahují.
20. Nepijte destiláty.
21. Nepoužívejte mikrovlnnou troubu.
Jste zmateni z tuků? (Confused about fats)
Následující tradiční tuky jsou zdravé už tisíce let:
Na vaření:
• máslo,
• hovězí a ovčí lůj,
• sádlo z prasat,
• kuřecí, husí a kachní tuk,
• kokosový a palmový olej, olej z palmových jader.
Do salátů:
• Extra panenský olivový olej (také se může používat na vaření),
• sezamový a arašídový olej,
• lněný olej (pouze malé množství).
Pro vitamíny rozpustné v tucích:
• Olej z jater ryb jako z tresky (přednostně než rybí oleje, které neposkytují vitamíny rozpustné v tucích, mohou způsobit předávkování nenasycenými mastnými kyselinami a obvykle pochází od ryb chovaných v sádkách).
Následující hypermoderní tuky mohou způsobovat rakovinu, srdeční choroby, selhání imunitního systému, neplodnost, poruchy učení, růstové problémy a osteoporózu:
• Všechny ztužené a částečně ztužené tuky, průmyslově zpracované tekuté oleje-sójový, kukuřičný, ze světlice barvířské, bavlníkových semen a řepky.
• Tuky a oleje (zejména rostlinné), které se při zpracování a smažení zahřívají na vysoké teploty.
Mnoho rolí nasycených tuků: (The many roles of saturated fat)
Nasycené tuky, mezi které řadíme máslo, tuk z masa, kokosový olej a palmový olej zůstávají v pevném stavu při pokojové teplotě. Podle konvenčního výživového dogmatu jsou tyto tradiční tuky označovány za příčinu tzv. moderních nemocí jako: srdeční choroba, rakovina, obezita, cukrovka, špatná funkce buněčných membrán a dokonce i nervové poruchy jako roztroušená skleróza. Nicméně, mnoho vědeckých studií ukazuje, že to jsou právě uměle zpracované rostlinné oleje a ztužené rostlinné oleje, které způsobují tzv. civilizační choroby a ne přírodní nasycené tuky.
Lidé potřebují nasycené tuky, protože jsme teplokrevní. Naše těla nejsou nastavena na pokojovou teplotu, ale na tropickou. Nasycené tuky zajišťují vhodnou pevnost a strukturu našim buněčným membránám a tkáním. Když konzumujeme hodně tekutých nenasycených olejů, naše buněčné membrány nemají strukturální integritu, takže nefungují tak, jak mají, protože jsou moc poddajné, a když konzumujeme moc trans mastných kyselin, které nejsou tak měkké jako nasycené tuky při tělní teplotě, naše membrána příliš ztuhne.
Navzdory akceptovanému názoru, který se nezakládá na vědecké bázi, nasycené tuky neucpávají artérie ani nezpůsobují kardiovaskulární choroby. Ve skutečnosti strava, kterou srdce upřednostňuje, jsou nasycené tuky. Navíc nasycené tuky snižují látku Lp(a), která je velice přesným ukazatelem náchylnosti k srdečním chorobám.
Nasycené tuky hrají v těle hned několik důležitých rolí. Posilují imunitní systém a účastní se mezibuněčné komunikace, což znamená, že nás chrání před rakovinou. Pomáhají fungovat receptorům, které se vyskytují na buněčných membránách i receptoru pro inzulín, čímž nás chrání před vznikem cukrovky. Plíce nemohou fungovat bez nasycených tuků, což je také důvod, proč děti, které dostávají máslo a plnotučné mléko, jsou méně náchylné na astma než děti, které dostávají nízkotučné mléko a margarín. Nasycené tuky jsou také důležité pro funkci ledvin a tvorbu hormonů.
Dále jsou nasycené tuky důležité pro správnou funkčnost nervové soustavy. Více než poloviční množství tuků v mozku tvoří tuky nasycené. Nasycené tuky také pomáhají potlačit zánět. Nasycené živočišné tuky hlavně obsahují vitamíny A, D a K2, kterých potřebujeme velké množství k tomu, abychom byli zdraví.
Lidstvo jí nasycené živočišné tuky už tisíce let, ale až s příchodem průmyslově zpracovaných rostlinných olejů nastala epidemie degenerativních onemocnění.
Aktivátory rozpustné v tucích: (The Fat Soluble Activators)
Klíčovou podstatou výzkumu doktora W. A. Price tvoří tzv. aktivátory rozpustné v tucích, což jsou vitamíny, které se nacházejí v tuku a orgánech zvířat krmených trávou a v některých mořských potravinách jako: jikry, korýši, mastné ryby a tuk z jater mořských ryb. Tři v tucích rozpustné aktivátory jsou vitamín A, D a vitamín K2 (živočišná forma vitamínu K), kterému se dřív říkalo aktivátor X. V tradiční stravě se tyto látky vyskytovaly desetkrát více než v novodobé stravě, která obsahuje cukr, bílou mouku a rostlinné tuky. Dr. Price je nazýval aktivátory z toho důvodu, že slouží jako katalyzátory pro vstřebávání minerálů. Bez nich by tělo nemohlo minerály využívat, bez ohledu na to, kolik by se jich ve stravě vyskytovalo.
Moderní výzkum absolutně uznává poznatky Dr. Price. Nyní víme, že vitamín A je zásadní pro metabolismus minerálů a bílkovin, jako prevence proti vrozeným vadám, pro optimální vývoj dětí, jako prevence proti zánětům, dále je důležitý pro produkci stresového a sexuálního hormonu, pro správnou funkci štítné žlázy a pro zdravé oči, kosti a kůži. Vitamín A se spotřebovává při stresu, infekci, horečce, náročném cvičení, při styku s pesticidy a průmyslovými chemikáliemi.
Moderní výzkum také odhalil význam vitamínu D, který je důležitý pro metabolismus minerálů, zdravé kosti a nervový systém, svalový tonus, rozmnožování, produkci inzulínu, dále jako ochrana proti depresi a ochrana proti chronickým chorobám jako jsou rakovina a srdeční choroba.
Vitamín K je důležitý pro růst a vývoj obličejové části, rozmnožování, zdravé kosti a zuby, jako ochrana proti vápenatění a zánětu artérií a pro schopnost učení se.
V moderní literatuře se hodně vyskytují dezinformace o vitamínech rozpustných v tucích. Hodně spisovatelů píšících o zdraví tvrdí, že je možné získat vitamín A z rostlin. Ale karoteny v rostlinné potravě nejsou skutečným vitamínem A. Namísto toho slouží jako prekurzory (označuje v chemii sloučeninu, která se účastní chemické reakce, kdy vzniká jiná sloučenina) , které jsou převáděny na vitamín A v tenkém střevě. Lidé moc neumí převádět vitamín A. Problém s tím mají děti, ale i lidé s cukrovkou, nebo ti, kteří mají problémy se štítnou žlázou nebo střevní problémy. Takže aby lidé byli zdraví, potřebují čerpat vitamín A ze živočišných potravin. Dále někteří vědci tvrdí, že dostatečné množství vitamínu D získáme, když se denně na chvíli vystavíme sluníčku. Ale tělo tvoří vitamín D jenom tehdy, když mámé slunce přímo nad hlavou, což je pouze přes poledne během letních měsíců. Takže většinu roku tělu musíme dodávat vitamín D potravou. Co se týče vitamínu K, mnoho knih o zdraví zmiňuje pouze jednu z jeho funkcí v krevní srážlivosti, ale další jeho důležité role nezmiňují. Vitamíny A, D a K pracují společně. Vitamíny A a D vyšlou informaci buňce, aby vyrobila určité bílkoviny, poté, co buněčné enzymy vytvoří tyto bílkoviny, vitamín K je aktivuje.
Tato synergie vysvětluje zprávy o toxicitě způsobené braním vitamínů A, D a K, když se užívají izolovaně. Všechny tyto živiny musí stravou přicházet společně nebo tělo pocítí nedostatek. Nezbytné role těchto vitamínů rozpustných v tucích a jejich vysoký obsah v potravě tradičních národů potvrzuje, jak je důležité chovat dobytek na pastvách. Když domácí zvířata nedostávají zelenou trávu, v potravinách, které z nich pocházejí, chybí vitamíny A a K. Když tato zvířata nemají dostatek slunečního světla, chybí jim vitamín D.
Protože je velice obtížné získat dostatek těchto vitamínů z moderní stravy, Dr. Price doporučil konzumovat olej z tresčích jater, abychom získali vitamíny A a D a jíst máslo od zvířat krmených trávou. Tyto potraviny se mohou používat v neomezeném množství zejména během těhotenství, kojení a v období růstu. Tyto živiny zajišťují optimální fyzický i psychický vývoj dětí. Dospělé tato strava chrání před akutními a chronickými chorobami.
Při výběru značky oleje z tresčích jater je třeba dbát opatrnosti, neboť některé značky obsahují velmi málo vitamínu D, což by mohlo způsobit toxicitu vitamínu A.
Klikněte zde na přehled značek, které doporučujeme. (Click here for link to Cod Liver Oil)
Co se sakra děje s ,,politickou korektností“ výživy? (Whats wrong with PC Nutrition)
,,Vyhýbejte se nasyceným tukům.“
Nasycené tuky mají mnoho důležitých rolí. Zajišťují integritu buněčných stěn, podporují tělní užití nezbytných mastných kyselin, zvyšují imunitu, chrání játra a jsou důležité pro silné kosti. Také plíce a ledviny nemohou pracovat bez nasycených tuků. Nasycené tuky nezpůsobují srdeční choroby. Ve skutečnosti srdce potřebuje nasycené tuky. Když srdce nedostává dost nasycených tuků z potravy, tak si je vyrobí z cukrů a bílkovin.
,,Omezte cholesterol“
Dietní cholesterol přispívá k síle střevních stěn a napomáhá vývoji dětského mozku a nervového systému. Potraviny, které obsahují cholesterol, obsahují i jiné důležité živiny. Pouze oxidovaný cholesterol, který se nachází v sušeném mléku a sušených vejcích, přispívá k srdečním chorobám. Sušené mléko je přidáváno do 1% a 2% mléka.
,,Používejte více polynenasycených olejů“
Polynenasycené tuky ve větším než malém množství přispívají k rakovině, srdečním chorobám, autoimunitním poruchám, poruchám učení, střevním problémům a předčasnému stárnutí. Polynenasycených tuků v lidské stravě přibývá kvůli nadbytečnému užívání tekutých rostlinných olejů. Dokonce i olivový olej, který se řadí mezi mononenasycené tuky a je považován za zdravý tuk, může způsobovat nerovnováhu na buněčné úrovni, pokud se konzumuje v nadbytečné míře.
,,Vyhněte se červeným masům“
Červené maso je bohatým zdrojem živin, které chrání srdce a nervový systém. Mezi tyto živiny patří vitamín B 12 a B6, zinek, fosfor, karnitin a koenzym Q10.
,,Omezte vejce“
Vejce jsou přírodní potravina, poskytující vynikající bílkoviny, celou škálu vitamínů a důležité mastné kyseliny, které prospívají mozku a nervovému systému. Američané měli méně srdečních chorob, když jedli hodně vajec. Testy prokázaly, že náhražky vajec způsobují rychlou smrt.
,,Omezte sůl“
Sůl je klíčový prvek pro zažívání a asimilaci. Sůl je také potřebná pro vývoj a funkci nervového systému.
,,Jezte libové maso a pijte nízkotučné mléko“
Libové maso a nízkotučné mléko postrádají vitamíny rozpustné v tucích, které jsou potřeba pro asimilaci bílkovin a minerálů v mléce a mase. Konzumace nízkotučných potravin může vést k úbytku vitamínu A a D.
,,Omezte tuky do 30%“
30% tuků je pro většinu lidí moc málo a vede to k nízkému cukru v krvi a únavě. V tradiční stravě se vyskytovalo 30-80% kalorií coby zdravého tuku, většinou živočišného původu.
,,Jezte 6-11 porcí obilovin každý den“
Většina obilných výrobků je vyrobena z bílé mouky, která je zbavená živin. Aditiva přidávaná do mouky mohou způsobovat nedostatek vitamínů a střevních problémů, pokud nejsou správně připravována.
,,Jezte 5 porcí ovoce a zeleniny denně“
Ovoce a zelenina obdrží v průměru 1O postřiků pesticidy od zrna až po uskladnění. Zákazníci by měli vyhledávat organické bio výrobky. Kvalita se počítá!
,,Jezte více potravin ze sóji“
Moderní sojová jídla zabraňují absorpci minerálů, omezují trávení bílkovin, potlačují funkci štítné žlázy a obsahují silné karcinogeny.
<bigmouth photo>
Legenda: Dr. Price neustále zjišťoval, že zdravé izolované národy, jejichž strava obsahovala živiny z živočišné bílkoviny a tuků, se nejen těšily silnému zdraví, ale také byly veselé a měly pozitivní přístup k životu.
Všiml si, že většina vězňů má obličejovou deformaci jako důsledek nedostatku živin před narozením.
Tradiční versus moderní strava (Tradional v. Modern diets)
Tradiční strava maximalizuje živiny ++ moderní strava minimalizuje živiny.
Potraviny z úrodné půdy ++ Potraviny z vyčerpané půdy.
Upřednostňuje vnitřnosti oproti svalovině ++ Upřednostňuje svalovinu oproti vnitřnostem.
Zvířata na pastvě ++ Zvířata v zajetí.
Mléčné produkty syrové nebo fermentované ++ Mléčné produkty pasterizované nebo ultrapasterizované.
Obilniny a luštěniny namočené a/fermentované ++ Rafinované a extrudované obilniny.
Sójové potraviny po dlouhé fermentaci, konzumované v malém množství ++ Sójové potraviny průmyslově zpracované, konzumované ve velkém množství.
Vývary z kostí ++ MSG, umělá dochucovadla.
Nerafinovaná sladidla ++ Rafinovaná sladidla.
Lakto-kvašená zelenina ++ Zpracovaná pasterizovaná zelenina.
Lakto-kvašené nápoje ++ Moderní nealkoholické nápoje.
Nerafinovaná sůl ++ Rafinovaná
Přírodní vitamíny vyskytující se v potravinách ++ Syntetické vitamíny brané samostatně nebo přidávané do potravin.
Tradiční vaření ++ Mikrovlnka.
Mýty a fakta o stravě: (Myths and Truths about Nutrition)
Mýty: Kardiovaskulární onemocnění v Americe jsou způsobená konzumací cholesterolu a nasycených tuků z živočišných produktů.
Pravda: V průběhu rapidního nárůstu srdečních onemocnění v Americe poklesla konzumace živočišných tuků, ale zato dramaticky vzrostla konzumace ztužených a průmyslově zpracovaných rostlinných tuků. (USDA-HNIS)
Mýty: Nasycené tuky ucpávají tepny
Pravda: Mastné kyseliny nalezené v ucpaných tepnách jsou většinou nenasycené ( 74%) z čehož 41% je polynenasycených (Lancet 1994 344:1195)
Mýty: Vegetariáni žijí déle.
Pravda: Každoroční přehled, ve kterém jsou zaznamenány všechny příčiny úmrtí, ukazuje, že zemře každoročně o něco více vegetariánů než lidí, kteří jedli maso. U mužů je tento poměr 93% vs. 89% a u žen 86% vs. 54%. (Wise Traditions 2000 1:4:16-17)
Mýty: Vitamín B12 je možné získat z určitých rostlinných zdrojů jako je modro-zelená řasa a kvašené sójové produkty.
Pravda: Vitamín B 12 nemůže být získáván z rostlinných zdrojů. Moderní sójové produkty ve skutečnosti zvyšují tělní potřebu vitamínu B12. ( Soybeans: Chemistry &Technology Vol 1 1972)
Mýty: Zdravá hladina cholesterolu v krvi je méně než 180 mg/dl.
Pravda: Podle každoročního přehledu všech příčin úmrtí je zaznamenán vyšší počet mrtvých osob, které měly hladinu cholesterolu nižší než 180 mg/dl. (Circulation 1992 86:3)
Mýty: Živočišné tuky způsobují rakovinu a srdeční choroby.
Pravda: Živočišné tuky obsahují mnoho látek, které nás chrání před rakovinou a srdečními chorobami‘ nárůst rakoviny a srdečních chorob je zaznamenáno v souvislosti s vyšší konzumací rostlinných olejů (Federation Preceeding July 1978 37: 2215).
Mýty: Dětem prospívá nízkotučná strava.
Pravda: Děti, které dostávají nízkotučnou stravu, mají růstové problémy a poruchy učení. (Am J Dis Child 1989 May‘143(5):537-42).
Mýty: Díky nízkotučné stravě se budete cítit lépe a budete se více radovat ze života.
Pravda: Nízkotučná strava je spojována s nárůstem depresí, psychických problémů, únavou, násilím a sebevraždami (Br J Nutr 1998 Jan‘79(1)23-30).
Mýty: Abychom se vyhnuly srdečním chorobám, měli bychom jíst margarín místo másla.
Pravda: Srdeční chorobou onemocní dvakrát více lidí, kteří jedí margarín než těch, kteří jedí máslo. Nutrition Week 3/22/91 21:12).
Mýty: Američané jedí málo esenciálních mastných kyselin.
Pravda: Američané konzumují velké množství jednodruhových mastných kyselin (omega-6, vyskytujících se v rostlinných olejích),ale nekonzumují dost omega 3 mastných kyselin, které jsou v rybím tuku, vejcích, tmavozelené zelenině a bylinkách, v semínkách jako je len, chia, a ve vlašských ořechách. (American Journal of Clinical Nutrition 1991 54:438-63).
Mýty: Jeskynní lidé jedli nízkotučnou stravu.
Pravda: Kmeny po celém světě vyhledávaly a konzumovaly tuk z ryb a korýšů, vodní drůbež, mořské savce, suchozemské ptáky, hmyz, plazy, hlodavce, medvědy, psy, prasata, dobytek, ovce, kozy, zvěřinu, vejce, ořechy a mléčné produkty (Abrams, Food&Evolution 1987).
Mýty: Vegetariánská strava vás ochrání před aterosklerózou. (též arterioskleróza) je kornatění tepen, vzniká v důsledku ukládání tukových látek do stěny tepny (tj. vznikem arterómů). Především ve vyspělých zemích představuje významný zdravotní problém.
Pravda: Mezinárodní projekt zabývající se aterosklerózou zjistil, že vegetariánů trpících arterosklerózou je stejně jako těch, kteří jedí maso. (Laboratory Investigations 1968 18:498).
Mýty: Nízkotučná strava chrání před vznikem rakoviny prsu.
Pravda: Nedávná studie prokázala, že žen, které se živí nízkotučnou stravou a přitom onemocní rakovinou prsu, je stejný počet jako žen, které jedí velké množství tuků. (New England Journal od Medicine 2/8/96).
Mýty: Kokosový olej způsobuje srdeční choroby.
Pravda: Když byl kokosový olej podáván pacientům, kteří se zotavovali po infarktu a denní dávka tohoto oleje tvořila7%z celodenní energie, tito pacienti se zotavovali mnohem lépe v porovnání s těmi, kteří tento olej nedostávali i s těmi, kteří dostávali olej z kukuřice a světlice barvířské. Národy, které jí kokosový olej, mají nízký výskyt nemocí srdce. Kokosový olej může být jeden z nejužitečnějších olejů, které chrání před srdečními chorobami, protože má antivirové a antimikrobiální vlastnosti. (Journal of the American Medical Association 1967 202:1119-1123´American Journal of Clinical Nutrition 1981 34:1552).
Mýty: Nasycené tuky zpomalují produkci protizánětlivých prostaglandinů.
Pravda: Nasycené tuky ve skutečnosti zlepšují produkci všech prostaglandinů tím, že usnadňují přeměnu esenciálních mastných kyselin.(„Tripping Lightly Down the Prostaglandin Pathways,“westonprice.org).
Mýty: Kyselina arachidonová v potravinách jako játra, máslo a vaječný žloutek, způsobuje produkci,,špatných“ protizánětlivých prostaglandinů.
Pravda: Soubor dvou prostaglandinů, které tělo vyrábí z kyseliny arachidonové, za určitých podmínek zpomaluje zánět. Kyselina arachidonová je nezbytná pro funkci mozku a nervového systému (Ibid).
Mýty: Hovězí maso způsobuje rakovinu střev.
Pravda: Argentina, která má nejvyšší spotřebu hovězího masa, má nižší míru onemocnění rakovinou střev než Spojené státy. (Cancer Research 1975 35:3513).
Mýty a fakta o sóje: (Myths and Facts about Soy)
Mýty: Používání sóji coby potraviny bylo zaznaménáno již tisíce let zpátky.
Pravda: Sója byla prvně používané v období dynastie Chou (1134 – 246BC) poté, co se Číňané naučili fermentovat sojové boby, a začali vyrábět potraviny jako tempeh, natto a tamari.
Mýty: Asiaté konzumují hodně sójových potravin.
Pravda: Průměrná spotřeba sójových potravin v Číně je 10 gramů (2 čajové lžičky) denně. V Japonsku je tato spotřeba 60 gramů. Asiaté jedí sóju jen jako doplněk, nesnaží se jí vyměnit za živočišnou stravu.
Mýty: Moderní sójové potraviny hlásají, že jsou stejně zdravé jako tradiční fermentované potraviny ze sóji.
Pravda: Nejnovější sójové potraviny nejsou fermentovány, takže v nich nejsou neutralizovány toxiny a jsou zpracovávány způsobem, který ničí proteiny a zvyšuje hladinu karcinogenů.
Mýty: Sójové potraviny zajišťují kompletní protein.
Pravda: Stejně jako luštěniny, i sójové boby postrádají aminokyseliny metionin a cystin, které obsahují síru.
Mýty: Fermentované sójové potraviny dodávají vitamín B 12 vegetariánům.
Pravda: Sloučeninu v sóje, která se podobá vitamínu B 12, nemůže lidské tělo využít. Ve skutečnosti kvůli této sloučenině tělo potřebuje více vitamínu B 12.
Mýty: Sójový sunar je bezpečný.
Pravda: Sójové potraviny obsahují inhibitory trypsinu, které zpomalují trávení bílkovin a ovlivňují funkci slinivky břišní. Při testech na zvířatech se ukázalo, že strava, která obsahovala hodně inhibitorů trypsinu, u zvířat způsobila zakrslost a poruchy slinivky břišní. Sójové potraviny způsobují, že tělo potřebuje více vitamínu D pro silné kosti a normální růst. Kyselina fytová, obsažená v sójových výrobcích, má za následek snížení biologické dostupnosti železa a zinku, které jsou nezbytné pro zdraví a vývoj mozku a nervového systému. Vsóje není cholesterol, který je také nezbytný pro zdravý vývoj mozku a nervového systému. Velké dávky fytoestrogenů v sojovém sunaru se podílí na předčasném dospívání u dívek a pomalejším u chlapců.
Mýty: Sójové potraviny mohou zabránit osteoporóze.
Pravda: Sójové potraviny způsobují nedostatek vápníku a vitamínu D, které jsou potřebné pro zdravé kosti. V asijských zemích používají jako prevenci proti osteoporóze vývar z kostí a vitamín D, který získávají z mořských plodů, sádla a vnitřností – rozhodně však nepoužívají sójové výrobky jako prevenci proti osteoporóze.
Mýty: Moderní sojové potraviny chrání proti několika druhům rakoviny.
Pravda: Podle zprávy britské vlády existuje jen málo důkazů, že výrobky ze sóji chrání před vznikem rakoviny prsu nebo i jiných druhů rakoviny. Ve skutečnosti sojové výrobky zvyšují riziko vzniku rakoviny.
Mýty: Sojové potraviny chrání před kardiovaskulárním onemocněním.
Pravda: Konzumace sóji může u některých lidí snižovat cholesterol, ale neexistuje důkaz, že snížením cholesterolu snížíme riziko vzniku srdečních chorob.
Mýty. Sójové estrogeny (izoflavony) jsou zdraví prospěšné.
Pravda: Izoflavony obsažené v sóje jsou fyto-endokrinní disruptory Při nízkých hladinách mohou zabránit ovulaci a stimulovat růst rakovinných buněk. Každodenní konzumace izoflavonů byť jen v malých dávkách může vést ke snížené funkci štítné žlázy, což má za následek letargii, zácpu, přibývání na váze a únavu.
Mýty: Sójové výrobky pomáhají ženám v období menopauzy.
Pravda: Sójové výrobky mohou podněcovat růst nádorů a způsobit problémy se štítnou žlázou. Nízká funkce štítné žlázy je spojována s obtížemi během menopauzy.
Mýty: Fytoestrogeny obsažené v sojových potravinách mohou zlepšovat duševní schopnosti.
Pravda: Nedávné studie zjistily, že ženy s nejvyšší hladinou estrogenů v krvi měli nejnižší poznávací schopnosti- u japonských Američanek, které jedly tofu ve středních letech, se projevila Alzheimerova choroba ve vyšším ve vyšším věku.
Mýty: Sójové potraviny napomáhají vašemu sexuálnímu životu.
Pravda: Mnoho studií ukazuje, že sójové výrobky způsobují neplodnost u zvířat. Konzumace sóji snižuje hladinu testosteronů u mužů. Buddhističtí mniši jedli tofu, aby snížili libido.
Mýty: Sojové boby jsou dobré pro životní prostředí.
Pravda: Většina sojových bobů je geneticky modifikována, aby farmáři mohli používat více herbicidů, což zamořuje vodu.
Sojový sunar: Antikoncepce pro děti (Soy formula, birth control pills for babies)
Děti krmené sojovým sunarem mají 13000 až 20000 krát více estrogenových sloučenin v krvi než děti krmené mléčným sunarem. Děti, které jsou krmené výhradně sojovým sunarem, mají tak vysoký počet estrogenu, jako kdyby snědly nejméně 5 antikoncepčních pilulek denně.
Novorození chlapci podstoupí nával testosteronů během prvních pěti měsíců života, kdy tyto hladiny odpovídají hladinám v dospělosti. Během tohoto období tělo programuje informace tak, aby chlapci vykazovali mužské pohlavní znaky po pubertě.
U zvířat, které jsou krmené sójou, se projevuje že fytoestrogeny obsažené v sóje jsou silné endokrinní disruptory. Mláďata kosmanů (opic), které byly krmeny sójou, byly hladiny testosteronů omezeny až o 70% a tak je sója možnou příčinou narušení vývojových znaků u chlapců, včetně poruch učení a poruch pozornosti. Děti chlapeckého pohlaví, vystaveni DES měli menší varlata než ostatní chlapci během dospívání.
Téměř 15 procent bělošek a 50 procent černošek vykazuje známky puberty (růst prsou, pubické ochlupení) ještě dříve, než jim je 8 let. Některé dívky vykazují znaky sexuálního vývoje před 3. rokem života. Předčasný vývoj u dívek je spojován s používáním sójového sunaru a vystavením estrogenovým mimikrům PCB a DDE.
Výzkumy na zvířatech ukazují, že konzumace většího než malého množství fytoestrogenů během březosti může mít nepříznivý vliv na vývoj plodu, načasování puberty a na myšlení a chování zejména u chlapců.
Pro celý seznam referencí a další informace o nebezpečí spojovaných s moderními sójovými potravinami si přečtete sekci Varování o sóje!
Ischemická choroba srdeční: Co říkají experti (CHD what the experts say)
,,Ve Framinghamu, Massachusetts, čím více někdo jedl nasycené tuky, čím více někdo jedl cholesterol, čím více někdo jedl kalorií, tím nižší hladina cholesterolu…. Zjistili jsme, že ti lidé, kteří jedli nejvíce cholesterolu, jedli nejvíce nasycených tuků, jedli nejvíce kalorií vážili nejméně a byli nejvíce fyzicky aktivní.“ William Casteli, MD, Director, The Frammingham Study
,, Hypotéza zabývající se dietou, kterou by měl člověk s nemocným srdcem dodržovat, se opakovaně ukázala jako chybná, a přesto kvůli něčí nabubřelosti, kvůli zisku a předsudkům, tuto hypotézu stále využívají vědci, společnosti, potravinářské podniky a dokonce i vládní agentury. Veřejnost je obelhávána největším podvodem století.“ George Mann, ScD, MD, Former Co-Director, The Framingham Study
,,Analýza cholesterolových hodno u 1700 pacientů s aterosklerózou nebyla odhalena žádná určitá souvislost mezi hladinami cholesterolu v krvi a přirozeným rozsahem aterosklerózy.“ Michael DeBakey, MD, Famous Heart Surgeon
,Literatura zabývající se ischemickou chorobou srdeční je plná lživých informací, které jsou napsány tak, aby negativní důkazy byly převedeny na pozitivní tak, jak to hlásá tzv. hypotéza tuků neboli lipidová hypotéza. Takový podvod je relativně snadné odhalit.“ Russell L. Smith, PhD
Ať už ischemickou chorobu srdeční způsobuje cokoliv, není to prvotně vysoký příjem nasycených tuků.“ Michael Gurr, PhD, Renowned Lipid Chemist, Author of authoritive study on CHD.
Nadace Westona A. Price je finančně podporována výhradně členskými příspěvky a soukromými dotacemi a nepřijímá dotace od mastného ani mléčného průmyslu.
Principy holistické stomatologie (principles of holistic dentistry)
Ještě navíc ke své práci zabývající se výživou, Dr. Price vedl extenzivní výzkum o ničivých vlivech kořenových kanálků, jak uvádí ve své dvousvazkové knize Zubní infekce ústní a systematické a Zubní infekce a degenerativní choroby. Jeho závěry ignorované více než padesát let ortodoxní stomatologií, začínají být znovu přijímány holistickými lékaři. Odhalují, že prvním krokem k vyléčení degenerativních chorob často zahrnuje vytrhání všech kořenových kanálků v pacientových ústech. Principy holistického zubního lékařství, založené na Priceově výzkumu jsou následující:
• Jezte stravu bohatou na živiny, správně vypěstovanou a připravenou.
• Dávejte si pozor na kořenové kanálky. Jestliže máte problémový kořenový kanálek, nechte si ho odborníkem odstranit.
• Vyhněte se amalgámovým plombám. Jestliže máte amalgámové plomby a myslíte si, že přispívají k nějakému onemocnění, nechte si je odborníkem vyměnit.
• Ortodoncie by měla mít metody na rozšíření patra.
• Když se musí zub vytrhnout, udělejte to, aniž by zůstala v čelisti díra, která by se mohla stát ohniskem infekce.
<samoan photos>
Legenda: Zdraví zubů začíná stravou obou rodičů. Primitivní dívka Samoan (nalevo) se narodila rodičům, kteří jedli stravu bohatou na živiny. ,,Civilizovaný“ Samoanský chlapec (napravo) se narodil rodičům, kteří přestali jíst tradiční stravu. Má křivé zuby a je více náchylný na zubní kaz a chronické nemoci.
Nadace Westona A. Price (the WAPF)
Nadace Westona A. Price je nezisková, od daní osvobozená charita založená v roce 1999, jejímž záměrem je šířit výzkum nutričního průkopníka doktora Westona Price, jehož studie kmenů žijících mimo civilizaci ustanovila parametry lidského zdraví a určila optimální charakteristiky lidské stravy.
Záměrem nadace je opětovné zavedení nutričně bohatých potravin do lidské stravy pomocí vzdělání, výzkumu a aktivismu. Podporuje několik hnutí, která přispívají k tomuto záměru. Nadace dále usiluje o přesné výživové instrukce, organické a biodynamické farmářství, o dobytek krmený travou, společenství farem podporovaných nadací, označování výrobků etiketami, které budou obsahovat pravdivé informace, přípravu na rodičovství a sním spojené péče. Konkrétní cíle zahrnují založení univerzálního přístupu k čistému certifikovanému syrovému mléku pomocí tzv. kampaně za skutečné mléko: A Campaign for Real Milk (www.realmilk.com) a dosáhnout zákazu sójového sunaru pomocí projektu nazvaného. Varování o sóje! Soy Alert Project.
Nadace usiluje o založení laboratoře, kde by se testoval obsah živin v potravinách, obzvláště v másle vyrobeného v různých podmínkách. Nadace chce dále provádět výzkum tzv. X-faktoru, který objevil Dr. Price, a určit vliv tradičních metod pro přípravu jídla na obsah živin a zajistit, aby se daly snadno sehnat zdravé (bio) potraviny.
Organizace a členové Nadace Westona A . Price skutečně věří tomu, že moderní technologie by měly být využívány k tomu, aby spíš pomáhaly zachovávat moudré tradice našich předků, než aby byly používány jako nástroj k ničení životního prostředí a lidského zdraví , obzvláště, když věda a poznatky mohou potvrdit platnost těchto tradic.
Čtvrtletní časopis Wise Traditions in Food, Farming and the Healing Arts , v překladu. Moudré tradice v jídle, farmaření a léčení, který nadace vydává, se zabývá vědeckými výzkumy v oblasti stravy, dále zemědělskými a lékařskými tradicemi z celého světa. Časopis obsahuje články, které mají čtenářům osvětlit současný vědecký výzkum, lidskou stravu, netoxické zemědělství a holistickou terapii. Časopis dále slouží jako zdroj informací, kde koupit potraviny které byly správně vypěstované a zpracované.
Staňte se členem nadace Westona A. Price (become a member of WAPF)
Členstvím v Nadaci Weston A. Price získáváte šanci od nás získávat čtvrtletní časopis plný informací: Wise Traditions in Food, Farming and the Healing Arts a podporu našich projektů a cílů zahrnující:
• Potraviny bohaté na živiny
• Tradiční tuky
• Lakto-fermentace
• Vývar je výborný
• Kampaň za skutečné mléko
• Pravdivé etikety
• Připravené rodičovství
• Varování o sóje
• Živá voda
• Netoxické farmářství
• Dobytek chovaný na pastvách
• Zemědělství v podporovaných komunitách
,,Každého vyzývám, aby našel lepší a údernější časopis, než je Wise Traditions. Každé číslo mě pokaždé ohromí tím, jak vyvrací mýty, kterým jsme léta věřili. MB, Nicasio, CA
,,Wise Traditions apeluje na lidi různého původu. Tento časopis je psaný tak, aby mu porozuměli i lidé bez lékařských či vědeckých znalostí. Čtenáři v něm najdou praktické rady, jak změnit věci kolem sebe tak, abychom byli zdraví. Dokonce i odborníci mi říkají, že v něm vždy najdou nějaké informace, které jim pomáhají zlepšit jejich práci. CC, Milwaukee, WI
,,Když dorazí Wise Traditions, všeho necháme a zhltneme ho od začátku až dokonce. RP, Baltimore, MD
Klikněte sem pro přečtení naší brožury, kde najdete témata jako: rakovina, trans-tuky, cholesterol. (Click here for more info…..)
Učte, učte, učte! – poslední slova Westona A. Price, 23. 6. 1948
Copyright: © 1999 Nadace Westona A. Price. Veškerá práva vyhrazena.
Leave a Reply