About Dr. Weston A. Price
Par Dr Weston A. Price
Characteristics of Traditional Diets
11 Pamatprincipi tradicionālajās diētās
Dietary Guidelines
Ko mums būs ēst
Dietary Dangers
Ko mums nebūs ēst un lietot
Latvian translation by Silvija ABELE www.curantur.lv
Par Dr Weston A. Price
1930.-ajos gados Klīvlendas (ASV) zobārsts Weston A. Price (1870-1948) uzsāka unikālu pētījumu sēriju. Vairāk kā 10 gadu garumā viņš ceļoja uz attālākajiem zemeslodes nostūriem, lai pētītu to tautu veselību, kuras nav skārusi rietumu civilizācija. Viņa mērķis bija atrast tos faktorus, kas nosaka labu zobu veselību. Viņa pētījumi atklāja, ka zobu kariess un deformēta žokļa arka, kas noved pie greiziem, žoklī saspiestiem zobiem, ir nevis ģenētiski mantoti, bet ir barības vielu nepietiekamības rezultāts.
Cilvēku grupas, ko pētīja Dr Price, ietvēra nošķirtus ciematus Šveicē, Ķeltu sabiedrību, iezemiešus Ziemeļ- un Dienvid-Amerikā, Āfrikas ciltis, Polinēzijas Dienvidu salu iedzīvotājus, Austrālijas aborigēnus, Jaunzēlandes maorus u.c. Jebkur kur viņš devās, zobārsts atrada brīnišķīgus, baltus, taisnus zobus bez kariesa. Šo tradicionālo kultūru cilvēkiem bija laba, veselīga miesas būve, viņi bija izturīgi pret slimībām, ko viņi iemantoja, balstoties uz tradicionālo diētu, bagātu ar uzturvielām.
Kad Weston A. Price analizēja pārtiku, ko lieto šie cilvēki, viņš atklāja, ka, salīdzinājumā ar amerikāņu moderno diētu, tradicionālās diētas saturēja vismaz 4 reizes vairāk kalciju un citu minerālvielu un ūdenī šķīstošo vitamīnu, kā arī 10 reizes vairāk taukos šķīstošo vitamīnu, ko atrod dzīvnieku taukos – sviestā, ikros, moluskos, orgānu gaļā, olās, dzīvnieku taukos. Ievēro, ka šie visi ir ar holesterīnu bagāti produkti, no kā tik ļoti baidās amerikāņu publika.
Šie tradicionālo kultūru cilvēki instinktīvi zināja to, ko Dr Price atklāja pētījumos – taukos šķīstošie A un D vitamīni ir būtiski veselībai, jo tie darbojas kā katalizatori minerālvielu absorbcijai un olbaltumvielu metabolismam. Bez šiem svarīgajiem vitamīniem mēs nevaram absorbēt un izmantot minerālus, lai cik bagātīgi tie būtu mūsu uzturā.
Dr Price arī atklāja vēl vienu taukos šķīstošu vitamīnu, ko viņš toreiz nosauca par X-faktoru, kas ir sastopams zivju aknās, moluskos, vēžveidīgajos, orgānu gaļā, sviestā. Šis kofaktors vēlāk izrādījās vitamīns K2 un kas bagātīgi bija atrodams šo seno tautu pārtikā.
Izolēti dzīvojošās tautas, ko pētīja Dr Price, saprata, cik liela nozīme ir abu topošo vecāku veselībai un diētai. Daudzām ciltīm bija speciāls īpašas ēšanas periods pirms mazuļa ieņemšanas, kad īpaši barojoša un uzturvielām bagāta pārtika tika dota jaunām sievietēm un vīriešiem. Šo pašu pārtiku taupīja grūtniecēm, zīdaini barojošām māmiņām, kā arī augošiem bērniem. Price atklāja, ka šī pārtika bija īpaši bagāta ar minerālvielām un taukos šķīstošajiem aktivatoriem (vitamīniem), kas atrodami tikai dzīvnieku taukos.
Dr Price pats fotografēja šos izolēti dzīvojošo cilšu pārstāvjus, un kā likums, viņiem bija lieliski ķermeņi, tiem nebija problēmu iznēsāt un dzemdēt veselus bērnus, viņi bija emocionāli stabili un brīvi no deģeneratīvām slimībām. Tas ir pilnīgs pretstats modernās, civilizētās sabiedrības cilvēkiem, kas pārtiek no tukšiem pārtikas produktiem – cukura, miltiem, pasterizēta piena, zema tauku satura pārtikas izstrādājumiem, augu eļļām, neveselīgiem našķiem un pārstrādātas pārtikas, kas pilna ar piedevām un uzlabotājiem.
Dr Price pētījumi un secinājumi ir aprakstīti viņa grāmatā Nutrition and Physical Degeneration. Grāmatā ietvertas raksturīgas fotogrāfijas, kurās redzami skaisti, veseli primitīvo cilšu iedzīvotāji. Tāpat fotogrāfijas lieliskā veidā parāda fizisko deģenerēšanos, kas neizbēgami notiek, kad cilvēki aizmirst barojošās, veselīgās diētas pamatprincipus, tās vietā liekot ērto, bet tukšo rietumu civilizācijas industrializēto ēdienu.
Dr Price fotogrāfijas uzskatāmi parāda atšķirību sejas kaulu uzbūvē cilvēkiem no tradicionālajām kultūrām, kā arī tiem, kas lieto pārstrādātu pārtiku. Tā dēvētajiem „primitīvo” tautu cilvēkiem parasti bija plata, skaisti veidota seja ar žokli, kurā pietiek vietas visiem zobiem. Kamēr moderno paaudžu cilvēkiem, kas aizmirsuši tradicionālo diētu, ir šaura seja, saspiesti, nelīdzeni zobi un nespēcīga imunitāte.
11 Pamatprincipi tradicionālajās diētās:
- Veselīgu, neindustrializētu tautu diēta nesatur rafinētus, noplicinātus produktus vai to sastāvdaļas, kā piemēram, rafinēto cukuru, kukurūzas fruktozes sīrupu, baltos miltus, konservus, pasterizētu, homogenizētu pienu, nokrejotu vai zema tauku satura pienu, rafinētas vai hidrogenētas augu eļļas, proteīna pulverus, sintētiskos vitamīnus, toksiskas piedevas un mākslīgās krāsvielas.
- Visas tradicionālās kultūras lieto uzturā kāda veida dzīvnieku izcelsmes pārtiku, kā zivis, vēžveidīgos un moluskus, zemes un ūdens putnus, zemes un jūras zīdītājus, olas, pienu un piena produktus, reptiļus un insektus. Izmanto visu dzīvnieku pilnībā – muskuļu gaļu, orgānu gaļu, kaulus un taukus, dodot priekšroku orgānu gaļai un taukiem.
- Veselīgu, neindustrializētu tautu diēta satur vismaz 4 reizes vairāk minerālvielu un ūdenī šķīstošo vitamīnu, kā arī 10 reizes vairāk taukos šķīstošo vitamīnu, ko atrod dzīvnieku taukos (A, D un K2 vitamīns), nekā vidusmēra amerikāņu diēta.
- Visas tradicionālās kultūras daļu no pārtikas gatavo, bet daļu dzīvnieku izcelsmes pārtikas lieto svaigā veidā.
- Primitīvajām un tradicionālajām diētām ir augsts fermentu saturs pārtikā, kā arī labvēlīgās baktērijas no lakto-fermentētiem dārzeņiem, augļiem, dzērieniem, piena produktiem, gaļas un garšvielām.
- Sēklas, graudus, riekstus vienmēr mērcē, diedzē, fermentē vai dabiski iztur, lai neitralizētu dabiskos, organismam nedraudzīgos komponentus (anti-nutrients), kā piemēram, fermentu inhibitorus, tanīnus un fitīnskābi (phytic acid).
- Kopējais tauku daudzums tradicionālajās diētās mainās no 30-80 kaloriju %, bet tikai 4% kaloriju procenti nāk no polinepiesātinātajām eļļām, kas dabiski atrodamas graudos, pākšaugos, riekstos, zivīs, dzīvnieku taukos un dārzeņos. Tauku kaloriju līdzsvars veidojas no piesātinātajiem un mononepiesātinātajiem taukiem.
- Tradicionālās diētas satur gandrīz vienādus daudzumus omega-6 un omega-3 neaizvietojamo taukskābju.
- Visas tradicionālās diētas satur sāli.
- Visas tradicionālās kultūras izmanto dzīvnieku kaulus, parasti ar želatīnu bagātu kaulu buljonu veidā.
- Tradicionālās kultūras veido uzkrājumus rūpēs par savas jaunās paaudzes veselību, nodrošinot īpašus dzīvnieku izcelsmes produktus, kas bagāti ar barības vielām, topošajiem vecākiem, grūtniecēm un augošiem bērniem. Plāno pietiekamu atstarpi starp bērniem, kā arī māca bērniem un jauniešiem veselīgas diētas principus.
www.Curantur.lv komentārs. Viss ģeniālais ir vienkāršs… Par laimi, mums nav jāatklāj velosipēds no jauna. Vien jāpalūkojas atpakaļ, no kurienes mēs esam nākuši un ko, diemžēl, esam veiksmīgi aizmirsuši. Un varam pastrīdēties, kurš no mums dzīvo “primitīvāk”, bet kurš viedāk un veselīgāk. Labā ziņa ir, ka šīs seno tautu no paaudzes paaudzēs pārmantotās zināšanas mēs joprojām varam izmantot. Lai veseli būtu mēs paši un veseli dzimtu un augtu mūsu bērni un bērnu bērni. Izvēlies būt vesels!
1999. gadā Sally Fallon Morell kopā ar uztura speciālisti Mary G. Enig nodibināja Weston A. Price Foundation (WAPF) – bezpeļņas organizāciju, kuras mērķis ir atjaunot un veicināt ar uzturvielām bagātas pārtikas lietošanu Amerikas sabiedrībā un pasaulē, to sekmējot ar pētījumiem, izglītību un dažādām aktivitātēm.
Weston A. Price pēdējie vārdi bija: “Jūs māciet, jūs māciet, jūs māciet!” Un šo misiju godam pilda Sally Fallon Morell un WAPF fonds. Es pievienojos WAPF 2015. gada februārī pēc tam, kad man bija iespēja klausīties Sally Fallon Morell lekcijas WAPF konferencē 2015. gada 7-8. februārī Limerikā, Īrijā. Pievienojies arī Tu, lai drīzumā varam izveidot Latvijas WAPF nodaļu. Kopā varam vairāk!
.
Ko mums būs ēst
- Ēd nepārstrādātu, pilnvērtīgu pārtiku
- Ēd jēru, liellopa gaļu, medījumu gaļu, orgānu gaļu, putnu gaļu un olas – šo visu no mājlopiem un putniem, kas ganījušies saulē un ēduši zālīti
- Ēd savvaļas zivis (kas nav audzētas fermā) un vēžveidīgos no tīriem ūdeņiem
- Ēd pilna tauku satura piena produktus no govīm, kas pārtikušas no zāles. Ideāli, ja vari dabūt svaiga piena vai fermentētus produktus, piemēram, svaigo pienu, pilntauku jogurtu, sviestu, treknos svaigos sierus un skābu krējumu
- Lieto dzīvnieku taukus, īpaši sviestu – cik tik lien
- Lieto tikai tradicionālās augu eļļas – extra virgin olīveļļu, mehāniski spiestu sezama eļļu, nelielus daudzumus mehāniski spiestas linsēklu eļļas, kā arī tropiskās eļļas – kokosriekstu eļļu, palmu eļļu, palmu kodolu eļļu
- Regulāri lieto mencu aknu eļļu, lai nodrošinātu vismaz 10 000 IU (starptautiskās vienības) A vitamīna un 1 000 IU D vitamīna dienā
- Ēd svaigus augļus un dārzeņus – ideāli, ja bioloģiski audzētus, – salātos, zupās vai viegli tvaicētus un kopā ar sviestu
- Lieto neapstrādātus graudus, pākšaugus un riekstus, kas pareizi sagatavoti – mērcējot, diedzējot vai fermentējot, lai neitralizētu fitīnskābi, fermentu inhibitorus un citus komponentus, kas traucē uzsūkties barības vielām
- Regulāri iekļauj uzturā fermentētus dārzeņus, augļus, dzērienus un garšvielas
- Gatavo mājās gaļas buljonu no vistas, jēra, liellopa kauliem un zivs asakām, un lieto to zupās, mērcēs, sautējumos
- Lieto filtrētu ūdeni gatavošanai un dzeršanai
- Lieto nerafinētu sāli un dažādas garšvielas, lai dažādotu ēdienu un veicinātu apetīti
- Gatavo salātu mērces mājās, izmantojot etiķi, extra virgin olīveļļu un nelielu daudzumu mehāniski spiestas linsēklu eļļas
- Dabiskos saldinātājus lieto ar mēru – medu, kļavu sīrupu, dateļu cukuru, stēviju u.c.
- Lieto tikai nepasterizētu vīnu un alu (mērenos daudzumos pie maltītes)
- Gatavo tikai nerūsējošā tērauda, čuguna, stikla vai labas kvalitātes emaljētos traukos
- Lieto tikai dabiskus vitamīnus uz pārtikas bāzes
- Guli pietiekamu daudzumu stundu, vingro un dzīvo tā, lai organisms dabūtu pietiekamu daudzumu dabiskas gaismas
- Domā pozitīvas domas un praktizē piedošanu
Ko mums nebūs ēst un lietot
- Neēd rūpnieciski pārstrādātu pārtiku – cepumus, kūkas, rūpnieciski gatavotus pusfabrikātus, gāzētos dzērienus, gatavās mērces, utt. Lasi sīkos burtus uz iepakojuma!
- Izvairies no rafinētajiem saldinātājiem – cukura, dekstrozes, glikozes, augsta fruktozes satura kukurūzas sīrupa, augļu sulām
- Izvairies no baltajiem miltiem, to produktiem, kā arī baltajiem rīsiem
- Nelieto hidrogenētās eļļas, kā arī daļēji hidrogenētās eļļas un taukus (margarīnus)
- Nelieto rafinētās augu eļļas, kas iegūtas no sojas, kukurūzas, saulespuķēm, kokvilnas sēklām, rapšiem
- Nelieto polinepiesātinātās eļļas cepšanai un gatavošanai
- Izvairies no produktiem, kas cepti polinepiesātinātajās eļļās vai daļēji hidrogenētajās augu eļļās
- Vegānisms nav ceļš uz veselību. Dzīvnieku valsts produkti nodrošina būtiskas barības vielas, kas nav atrodamas augu valsts produktos
- Izvairies no produktiem, kas satur proteīna pulveri, jo tie parasti satur kancerogēnas vielas, kas veidojas pārstrādes laikā. Bez tam olbaltumvielu lietošana bez dabā sastopamajiem kofaktoriem (vitamīniem, mikroelementiem, fermentiem u.c.) var novest pie barības vielu trūkuma, jo īpaši A vitamīna trūkuma organismā
- Izvairies no pārstrādāta, pasterizēta piena lietošanas, nelieto piena produktus, kas pasterizēti ultra-augstā temperatūrā, nelieto samazināta tauku satura pienu, vājpienu, sauso pienu vai piena imitācijas produktus
- Izvairies no intensīvajā lauksaimniecībā ražotām olām, gaļas un zivīm
- Izvairies no ļoti pārstrādātas gaļas un desas
- Izvairies no vecām un nepareizi sagatavotām sēklām, riekstiem un graudiem, kas sastopami rīsu maizītēs, ekstrudētajās brokastu pārslās un citur, jo tie bloķē minerālvielu uzsūkšanos un izraisa zarnu problēmas
- Izvairies no konservētiem, apsmidzinātiem, vaskotiem un apstarotiem augļiem un dārzeņiem. Izvairies no ģenētiski modificētas pārtikas (īpaši sojas, rapša un kukurūzas produktiem)
- Izvairies no mākslīgajām pārtikas piedevām, īpaši MSG (monosodium glutamate), hidrolizētiem augu proteīniem un aspartāma, kas visi ir neirotoksīni. Lielākā daļa zupu, mērču un buljona maisījumu, kā arī lielākā daļa komerciālo garšvielu satur MSG pat tad, ja nav tas norādīts uz etiķetes
- Ja esi jutīgs/a pret kofeīnu un līdzīgām vielām, jāizvairās no kafijas, tējas un šokolādes
- Izvairies no alumīniju saturošas pārtikas, piemēram, rūpnieciskās smalkās sāls, cepamā pulvera un antacīdiem (zāles kuņģa skābes mazināšanai). Nelieto alumīnija traukus un dezodorantus, kas satur alumīniju
- Nedzer fluorētu ūdeni
- Nelieto sintētiskos vitamīnus un pārtikas produktus, kas tos satur
- Nelieto destilētus liķierus
- Nelieto mikroviļņu krāsni
Materiāls tulkots no Weston A. Price Foundation Brošūras Principles of Healthy Diets. Lasi pārējos Brošūras rakstus angliski šeit (Principles of Healthy Diets Brochure)
Material translated from Weston A. Price Foundation Brochure Principles of Healthy Diets. Read full Brochure here
Leave a Reply