1. červenec 2015
autor: Kim Schuette
Pod pojmem detoxikace se nám často vytváří představy striktního třídenního půstu na džusech. Nebo vyčerpávající dny, kdy se popíjí odporné, předem připravené směsi. Detoxikace je fyziologické odstranění odpadních látek metabolismu a exogenních toxinů z těla ven. Ve skutečnosti se jedná o proces, ne jednorázovou událost.
Detoxikace je nepřetržitou funkcí přenášenou četnými emunkturami našeho komplexního těla. Emunktury jsou orgány vylučování. Slovo má původ v latinském „emungere“, což znamená „vyčistit“ a odkazuje na tkáně a orgány, které vylučují toxiny z těla. Těmito orgány jsou játra a žlučník (vylučování žluči), ledviny (urinace), plíce (oxid uhličitý), tlusté střevo (defekace) a kůže (pot).1 Králem detoxikace jsou naše játra.
Játra jsou hlavním orgánem zodpovědným za rozklad endogenních i exogenních toxinů a pracují nepřetržitě každou vteřinu našeho života. Spolupracují s ledvinami a tlustým střevem, ale také s plícemi a kůží, aby zajistily, že se toxiny z těla dostanou co nejrychleji a nejefektivněji. Játra filtrují krev a odstraňují chemikálie, nadbytečné hormony, viry a bakterie. Navíc metabolizují léky a další látky a rozkládají alkohol. Také hrají klíčovou roli v trávení tuků, bílkovin a sacharidů a jsou skladiště pro vitamínů, minerálů a cukrů.
V tomto článku si představíme tři postupy, kterými napomůžeme šetrné detoxikaci. Tři principy, na které se budeme zaměřovat, je výživa těla, ochrana těla a podpora těla. V každé této kategorii zmíníme jednoduché postupy, kterými můžeme podpořit vitální potřebu detoxikace těla v každodenním životě. Tyto kroky spočívají v zařazení těch věcí, které podporují neustálý proces detoxikace a také v odstranění překážek, které brání správné eliminaci a očistě těla. Předtím, než se do toho pustíme, pojďme se podívat na problémy, kterým čelíme v našem moderním světě.
Přestože civilizace přinesla lidstvu mnoho darů, tak také přinesla problémy v oblasti nemocí způsobenými toxicitou. Průmyslové země vévodí světu v počtu nemocí, mezi které patří poruchy pozornosti, alergie, úzkosti, autoimunitní nemoci, artritida, střevní poruchy, rakovina, srdeční onemocnění a neurologická onemocnění. V Americe jsou v současnosti dvě největší příčiny úmrtí srdeční příhody a rakovina. Onemocnění srdce si každoročně vyžádá přibližně 787 000 obětí.2 Tato nemoc je především důsledkem zvápenatění cév, který vede k nahromadění plaku (snaha těla zalepit poranění cévy). Jak vysvětluje Dr. Tom Cowan, “…jsme svědky epidemie městnavých srdečních selhání v éře nízkotučných diet.“ Dr. Cowan dále navrhuje, abychom se vrátili ke stravě bohaté na zdravější živočišné tuky a abychom pravidelně chodili.3
Má se za to, že příčiny 90 až 95 procent všech druhů rakovin jsou spojené se stravováním, tabákem, stresem, radiací a infekcí.4 To jsou všechno faktory, které se dají ovlivnit našimi každodenními rozhodnutími skrz správnou výživu, vyvarování se toxickým látkám a šetrnými, podpůrnými terapiemi.
VYŽIVOVAT
Neexistuje lepší způsob, jak zajistit optimální detoxikaci, než je správná výživa těla. Aby játra fungovaly správně, musíme konzumovat stravu bohatou výživné, neznehodnocené, opravdové potraviny, které nebyly geneticky modifikované. Tato strava by měla mít dostatek vitamínů rozpustných v tucích A, D, E a K2 od zvířat chovaných na pastvě, obohacená o plnotučné mléčné výrobky ze syrového mléka, domácí kostní vývary hojné na minerály a aminokyseliny, spoustou zeleniny pěstované v bio kvalitě, nějakého ovoce a správně připravenými, namočenými nebo kvašenými, obilovinami. Strava prezentovaná Nadací Westona A. Pricea (Weston A. Price Foundation) je ideální pro optimální detoxikaci a očistu zdraví.
Během posledních patnácti let jsem zjistila, že krátkodobé terapeutické stravování podle GAPS (syndrom trávení a psychologie) vytvořené Dr. Natashou Campbell-McBrideovou je nejlepší druhem stravování pro ty, kteří chtějí šetrně detoxikovat střeva, játra a mozek. Principy GAPS stravy jsou dokonale v souladu s principy Nadace Westona A. Pricea. GAPS eliminuje konzumaci správně připravených obilovin, ale po ukončení je povoluje zařadit zpět. Úvodní GAPS strava s důrazem na masové vývary vybízí k šetrné očistě těla pro všechny, kteří berou koncept jídla jako medicíny vážně. I při přechodu na plnou GAPS stravu nadále využíváte kostní vývary k léčebnému procesu ve střevech.
Všechny zpracované, rafinované a denaturované potraviny a nápoje se musí ze stravy vyřadit. To znamená vyřadit pasterované nízkotučné mléčné výrobky, rafinované obiloviny a výrobky z mouky (nenamočené či nekvašené), většinu rostlinných olejů a masa od komerčně chovaných zvířat z klecí, krmených nepřirozenou stravou. Doporučuji knihu Vyživující tradice (Nourishing Traditions) od Sally Fallon Morell jako příručku pro změnu vašeho stravování. Prvních pět kapitol vám poskytne velké množství informací k osvojení stravy, která bude ideální pro šetrnou detoxikaci po celý váš život.
Po dokončení GAPS stravy zajistí stravování dle WAPF celoživotní přísun živin tak podstatných pro zdravou funkci jater a patřičnou celkovou detoxikaci. Dr. Price neustále poukazoval na starce v primitivním komunitách, kteří neměli žádné nemoci, pokud byl jejich jídelníček velmi bohatý na živočišné tuky a postrádal rafinované cukry a denaturované oleje. Tito moudří lidé si užívali života naplno, bez trápení, které je tak markantní ve stárnoucích populacích průmyslových zemí.
OCHRAŇOVAT
Rozvážně se vyvarovat nepotřebným farmaceutikám, vakcínám, toxických dentálních materiálů, chemikálií, známým nebo podezřelým produktům pro osobní péči, čistícím produktům v domácnosti, oblečení a vybavení bytu je další klíčový aspekt při podpoře těla v té nejdůležitější úloze—každodenní očisty.
Syntetické hormony ve formě antikoncepčních pilulek, náplastí a hormonální substituční terapie včetně testosteronu vyčerpává játra o vitální živiny a zároveň jim přidá na toxické zátěži a naruší citlivou rovnováhu přirozených steroidních hormonů v těle. Další farmaceutické léky, včetně zmíněných syntetických hormonů, narušují životně důležitou střevní flóru a tím vedou k trávicím potížím a málo chráněným slizničním stěnám trávicího i dýchacího traktu.
Nejspíš neexistuje častější zdroj toxicity než produkty osobní péče. K nim patří make-up, péče o pokožku, opalovací krémy a péče o vlasy. Pamatujte, že cokoli se dostane na pokožku nebo vlasy, nakonec skončí v krevním oběhu a játra se toho budou muset zbavit. Ústav pro kontrolu potravin a léčiv v USA nevyžaduje žádné testování ingrediencí používaných ve výrobcích pro osobní péči. Většina ingrediencí obsahuje látky podobné estrogenům a další látky narušující hormony v těle. Mnoho chemikálií používaných v produktech osobní péče obsahuje známé karcinogeny a mutageny.
Náš svět je doslova zaplaven tisíci environmentálními toxiny, které se dostávají do našeho jídla, vody, vzduchu, produktů osobní péče, čistících prostředků, oblečení a vybavení domácnosti. Je důležité se naučit rozpoznat hlavní zdroje karcinogenních chemikálií a zbavit se jich nebo je minimalizovat v denním životě. Existuje spousta organizací a zdrojů, mezi které patří “Shopping Guide for Finding the Healthiest Foods in Supermarkets, Health Food Stores and by Mail Order“ (dostupné přes westonaprice.org), “Find Real Food: the WAPF Shopping Guide for the Highest Quality Foods Available“ aplikace, která se dá najít na iTunes, App Store a Environmental Working Group (ewg.org) pro chemikálie v produktech osobní péče. Také můžete jít na mojí webovou stránku biodynamicwellness.com a získat zdarma náš „Our Favorite Non-Toxic Products List.“
PODPOROVAT
Ve studii vedené Pracovní skupinou pro životní prostředí (Enviromental Working Group (EWG)) ve spolupráci s magazínem Commonweal vědci ve dvou hlavních laboratořích zjistili v průměru 200 průmyslových chemikálií a polutantů v pupečníkové krvi u dětí narozených v červenci a srpnu roku 2004 v amerických nemocnicích. Testy odhalily ve skupině celkem 287 chemikálií. Pupečníková krev těchto deseti dětí, odebraná Červeným křížem předtím, než byla pupečníková šňůra přestřihlá, obsahovala pesticidy, látky ze spotřebitelských produktů a odpadní látky ze spalování uhlí, benzínu a odpadků.6 Těmto látkám jsme vystaveni nevyhnutelně kvůli znečištění ovzduší a produktům používaných naší společností. Pojďme se nyní podívat na praktické způsoby, jakými můžeme podpořit přirozené detoxikační mechanismy těla.
POHYB
Pohyb je nejspíš tou nejjednodušší a nejdostupnější terapií pro šetrnou detoxikaci. Pohyb nemusí být vyčerpávající. Pokud vás naopak vaše tréninková rutina pokaždé zničí, makáte příliš tvrdě a vyčerpáváte své adrenální žlázy. Cvičení by mělo být osvěžující. Jemný strečink, rychlá chůze, hluboké dýchání, skákání přes švihadlo a skákání na trampolíně jsou všechno formy pohybu stimulující lymfatický systém, který je součástí dýchacího a imunitního systému. Je to otevřený systém, který se chová jako pumpa vtlačující toxiny do jater, kde se zpracují a eliminují. Také distribuuje lymfocyty a další bílé krvinky pro podporu imunity. Stagnující lymfatický systém je zaručeným způsobem, jakým zpomalit správnou a efektivní detoxikaci těla.
ZÁBAL S RICINOVÝM OLEJEM
Další tradiční opatřením pro podporu lymfatického systému je zábal s ricinovým olejem. První zaznamenané použití ricinového oleje (získaný ze semen skočce, Oleum ricini) bylo u starověkých Egypťanů a běžně se používal i v Evropě v raném středověku. Díky svým silným léčivým vlastnostem ho Římané nazývali Kristova ruka.
Složka ricinového oleje zodpovědná za jeho terapeutický účinek se nazývá kyselina ricinolejová, která tvoří 89,5 procent oleje, a kyselina olejová, tvořící 3 procenta. Tyto látky se studovaly kvůli jejich antimikrobiálním složkám a také díky jejich efektivitě proti několika druhům bakterií, kvasinek a plísní.7 Jako zábal na břicho, obvykle teplý, je olej vstřebán přes břišní dutinu lymfatickou tkání ve střevech. Následně cirkuluje a poskytuje uklidňující, čistící, antimikrobiální a výživnou léčbu.
MASÁŽ KARTÁČEM NASUCHO (DRY BRUSHING)
Masáž pokožky suchým kartáčem je jemná terapie, která stimuluje pokožku a do určité míry i lymfatický systém. Kromě toho, že je kůže jeden z orgánů detoxikace, má také druhou největší plochu v těle. Často vykazuje jako první degeneraci nebo nerovnováhu a jako poslední se léčí. Váží téměř dvakrát tolik, co mozek a přijímá třetinu oběhu krve v těle.9
Kůže pomáhá tělu ve vylučování toxických látek, protože jim umožňuje projít přes póry pocením. Paradoxně, tělo vstřebává toxiny z vnějšího prostředí těmi stejnými póry. Nakonec se tyto toxické látky, jako třeba chemikálie z výrobků pro vlasovou a pokožkovou péči (včetně opalovacího krému), dostanou do krevního oběhu nebo lymfatického systému a musí být neutralizovány játry a ledvinami a poté vyloučeny močovým traktem nebo tlustým střevem. Když jsou játra a ledviny přetíženy, může dojít ke kožním vyrážkám, kdy toxiny začnou přetěžovat i kůži.
Pravidelné se vystavení chemikáliím v péči o pokožku a o vlasy, make-upu a chemikáliím z pracovního prostředí jsou jedny z mála jmenovaných věcí, které mají za vinu neustálou zátěž tělních emunktur a celého detoxikačního procesu.
Zde je návod pro masáž suchým kartáčem:
• Použijte přírodní kartáč se štětinkami nebo přírodní mycí houbu. Kartáč (houba) by měla být umytá jednou za několik dní prostým mýdlem nebo produkty Branch Basics a teplou vodou.
• Krouživými pohyby jemně masírujte celé tělo kromě obličeje. Začněte chodidly, vždy směřujte směrem k játrům a skončete u konečků prstů na rukou. Věnujte zvláštní pozornost vnitřním stehnům, krku a podpáždí. Hlavu můžete masírovat taky, ale vynechte obličej.
• Masírujte kolem šedesáti vteřin, ideálně před spaním.
JATERNÍ TONIKUM
Mé nejoblíbenější jaterní tonikum je řepný kvas. Tradiční nápoj, který byl velmi populární ve středověku v ruských a ukrajinských kulturách. Vědělo se, že poskytuje ochranu proti infekcím a pomáhá při vypořádání s kocovinou. Řepný kvas je také probiotikum a napomáhá trávení. Díky svým posilujícím účinkům na játra je perfektní doplněk do všech detoxikačních programů.
Řepný kvas se dá bezpečně použít u těhotných žen před početím dítěte jako očista a podpora jater. Tím může přispět ke snížení přicházejících ranních nevolností, které jsou dost časté v prvním trimestru těhotenství, protože játra pracují přesčas aby se zbavily přebytku hormonů. Řepný kvas se dá bezpečně pít během těhotenství. Pomáhá pročišťování krve a je také skvělou podporou při ledvinových a močových kamenech. Mnoho lidí tvrdí, že pravidelnou konzumací se dá nakonec zbavit jaterních skvrn na obličeji.
Řepný kvas dodává cenné enzymy a kyselinu mléčnou, která je přirozeným konzervantem jídla a brání, aby se do jídla dostaly patogenní bakterie. Bakterie mléčného kvašení jsou ty hlavní prospěšné bakterie v bulharském jogurtu.
Následující recept na řepný kvas je z Vyživující tradice (Nourishing Traditions) od Sally Fallon Morell a je na 2 litry.
3 střední řepy, oloupané a na hrubo nakrájené
¼ šálku domácí syrovátky (volitelné)
1 lžíce keltské mořské soli (zdvojnásobit, pokud nepoužijete syrovátku)
čistá, nechlorovaná voda
Dejte řepy, syrovátku a sůl do dvoulitrové sterilované sklenice. Přidejte čistou vodu k naplnění sklenice. Dobře protřepejte a pevně utěsněte. Umístěte ji do kredence nebo do spižírny při pokojové teplotě na dva nebo více dní. V chladnějším, sušším podnebí bude potřebovat delší dobu na kvašení; v teplém a vlhkém podnebí bude kvas hotový za dva dny. Po kvašení ji skladujte v lednici a užijte si sklenku každý den!
KÁVOVÝ KLYSTÝR
Klystýry jsou jedny z nejstarších, lidstvu známých léčebných procedur. Nejstarší známý lékařský text, Ebersův papyrus (1500 př.n.l.), zmiňuje užívání klystýrů. Klystýry se používaly napříč starověkým světem. V Samařsku, Babylonii, Indii, Řecku, Africe a Číně. Řecká literatura je plná záznamů o terapeutickém použití klystýrů.
Američtí Indiáni i Jihoameričani před příchodem Kolumba vyráběly klystýrové vaky z močových měchýřů zvířat, latexu a kostí.10
Používání kávových klystýrů začalo v Německu během první světové války. Následující příběh je výňatek z Townsendského zpravodaje vyprávěný Jerrym Waltersem:
Během první světové války bylo Německo obklopeno armádou Spojenců a importovaného materiálu pro německé obyvatelstvo bylo málo nebo nebyl vůbec. Mimo jiné docházel morfin. Také se téměř nedalo sehnat kafe. Navíc chyběly i léky proti bolesti, anestetika a další léky. Když byli vážně zranění vojáci staženi z předních linií a bylo je nutné operovat, bylo k dispozici už jen malé množství anestézie—možná jen akorát na to, aby ji měli při operačním zákroku.
Poté, co anestézie odezněla, začaly pooperační bolesti. Sestřičky se zoufale snažily najít něco navíc, co by vojákům pomohlo a mohli se lépe vypořádat s bolestí. Nepřetržitě se vařilo kafe, které bylo dostupné pouze pro chirurgy. Často museli pracovat přesčas a potřebovali kofein, aby zůstali v pohotovosti. Někdy po nich zůstalo trocha černého kafe na dně. Nějakou sestřičku napadlo, že jelikož kafe dělá dobře chirurgům, mohlo by také pomoct vojákům. Takže sestřičky nalévaly zbytky kávy do klystýrových nádob vojáků. Vojáci, kteří dostali kávový klystýr tvrdili, že jim tato očista pomáhá a ulevuje jim od bolesti.11
Po zkušenostech sester se dva výzkumníci z německé univerzitě Göttingen College of Medicine, Dr. O.A. Meyer a Dr. Martin Heubner, rozhodli zkoumat účinky kofeinu podávané rektálně krysám. Zveřejnili své poznatky v německé lékařské literatuře a vysvětlovali, že kávové klystýry dokáží otevřít žlučovody krys. Tím podporují funkci jater.
Záměrem kávových klystýrů je pomoct játrům s eliminací toxinů a očistou krve. V roce 1984 rakouský Dr. Peter Lechner z Grazu uvedl,“Kávové klystýry mají jednoznačný účinek na tlusté střev, což se dá pozorovat endoskopem.“12 Dr. Lee Wattenberg a jeho spolupracovníci byli schopni v roce 1981 dokázat, že kyselina palmitová vyskytující se v kávě stimuluje aktivitu glutathion S-transferázy a dalších ligandů několikrát nad jejich běžnou normu. Právě tato skupina enzymů je primárně zodpovědná za párování volných elektrofilních radikálů, které se poté vyloučí žlučí.“13,14
Kávové klystýry se objevily v lékařské literatuře nejpozději v roce 1917 a zůstaly v Merckově Manuálu do roku 1972. Němečtí vědci zjistili, že je káva schopná otvírat žlučovody a zvyšovat tvorbu žluči játry. Dr. Max Gerson začal používat kávové klystýry u pacientů trpících tuberkolózou a poté u pacientů s rakovinou.
Dr. Gerson zjistil, že fyzická příčina rakoviny u jeho pacientů byla toxicita a výživové deficity. Využíval čerstvé džusy a játra, aby vyrovnal výživové nedostatky a napomohl očistě ledvin. Když se dostaly toxiny ven z tkání, bylo nutné podpořit játra při jejich správné eliminaci. Dr. Gerson pochopil, že játra jsou přetěžovaná neustálým přílivem toxinů a zároveň vylučováním toxických metabolitů přitom, jak játra tyto toxiny rozkládají. Proto bylo nezbytné najít vhodnou podporu pro detoxikaci. Zjistil, že detoxikace se dá nejlépe usnadnit kofeinem v kávových klystýrech vstřebaných ze sestupného tračníku skrz hemoroidální žílu, která přenáší kofein do vrátnicové žíly a ta do jater. Kofein stimuluje játra a žlučovody k otevření, aby se vyloučily odpadní produkty a toxiny do střevního traktu k exkreci.15
Později Dr William Kelley, který se učil od Dr. Gersona, začal používat kávový klystýr nejdříve pro sebe, během jeho dvouleté bitvy s rakovinou slinivky, která začala v roce 1967, a poté u jeho pacientů s rakovinou, až do jeho smrti v roce 2005. Oba doktoři dosáhli touto metodou pozoruhodného zlepšení stavu svých pacientů.
Mějte na paměti, že kávový klystýry se používají s cílem detoxikace jater a krve, ne pro vyprázdnění střev. Látky v kávě, kahweol a cafestol palmitát, podporují aktivitu klíčového enzymatického systému, glutathion S-transferázy, nad jeho běžnou normu. Tento systém detoxikuje celou řadu elektrofilů z krevního oběhu a podle Gara Hildenbranda z Gersonova institutu,“musí být považován za podstatný mechanismus pro karcinogenní detoxikaci.“ Tato enzymatická skupina je zodpovědná za neutralizaci volných radikálů. Věří se, že kahweol a cafestol palmitát zvyšuje tvorbu glutathionu v játrech až sedmkrát.
Jak již bylo řečeno, kávový klystýr rozšiřuje žlučovody. Když se hemoroidální žíla a žlučovody rozšíří, tak neutralizují a vylučují toxiny, jedovaté kovy, přebytečné hormony, žlučové kameny, parazity a karcinogeny z jater a močového měchýře. Káva putuje levou hemoroidální žílou do vrátnicové žíly, která přenáší kávu do jater. Jak uvádí redaktoři Physiologické Chemie a Fyziky,“Kávové klystýry způsobují rozšíření žlučovodů, což usnadňuje játrům vylučování toxických produktů rozkladu rakoviny a dialýzu toxických produktů z krve přes stěnu tlustého střeva.“16
„Navíc další dvě látky v kávě, teofylin a teobromin, rozšiřují krevní cévy a tlumí zánět ve střevech. Palmitáty stimulují systém enzymů zodpovědných za odstranění škodlivých volných radikálů z krevního séra a tekutina v klystýru poté stimuluje autonomní nervový systém, který podporuje peristaltiku a odvedení toxické žluči z dvanáctníku směrem ven.“17
Kávový klystýr se obvykle zadržuje v těle 15 minut a poté se proces opakuje na dalších 15 minut. Každá z molekul krve v těle projde játry každé 3 minuty. Během kávového klystýru si všechny krevní buňky projdou detoxikací.18 Kávové klystýry se používaly přes sto let jako běžná detoxikační procedura a je naprosto bezpečný, pokud se provede správným postupem. Stimuluje játra a žluč, aby vyloučily uložené toxiny, zvyšuje tvorbu silného jaterního antioxidantu glutathionu a zlepšuje funkci jater. Navíc mnoho lidí zaznamenalo výrazné zlepšení stavu pokožky, zbavili se jaterních skvrn na rukou a na obličeji a rozjasnili se jim oči. Pro detailní instrukce na použití kávového klystýru v pohodlí domova, navštivte mou stránku biodynamicwellness.com.
SUCHÁ SAUNA
A na závěr, ale rozhodně na vrcholu mého seznamu, je suchá sauna. Použití suché sauny sahá až do starověkého Říma. Sidney Licht o římských saunách píše, “Přestože se lázně používaly především pro očistu a požitek, lékaři předepisovali různé formy dostupného tepla pro hygienu a nemoci.“19 Finové znali léčivé účinky sauny už v roce 1112. Existuje staré finské přísloví, které říká “sauna je finský lék…a lékárna chudého člověka.“ Původní američtí Indiáni používali saunu jako potní chýši po tisíce let.
Když je tělo ve stavu dlouhodobé sympatetické dominance (stres), detoxikační procesy se zpomalí a v některých případech i zastaví. Při sympatetické dominanci přijímají naše orgány signál, že jsme ve stavu pohotovosti (“bojuj nebo uteč“ systém). Na vylučování toxinů zde není čas. Všechno je přepnuté na režim přežití. Bohužel mnoho z nás v naší moderní, průmyslové kultuře žije ve stavu neustálé sympatetické dominance. Spíše než by si užili delší období odpočinku řízené parasympatetickou částí autonomního nervového systému, tak lidé žijí v neustálém “Bojuj nebo uteč“ režimu.
Jeden z benefitů sauny je, že můžete s lehkostí přejít do parasympatetické dominance. Pokud tedy nesedíte v sauně s telefonem v ruce a neustále s někým telefonujete nebo si přehráváte hlučnou hudbu. V tomto případě se o benefity připravíte. Autonomní nervový systém zůstane v sympatetické dominanci a bude omezovat tělo v detoxikaci.
I když je kůže druhým největším orgánem těla (hned po povrchu tenkého střeva), není to ten jediný orgán, které benefituje ze suché sauny. Během sauny se čistí všechny vnitřní orgány, protože je tělo v odpočinkovém, parasympatetickém stavu. Ve skutečnosti se zbavíme více toxinů během relaxace a pocení v sauně, než při tréninku na běžícím pásu nebo (hloupého) vybíhání do kopce uprostřed teplého letního dne. Aktivita sympatetického nervového systému (stres) snižuje, podle Dr. Larryho Wilsona, který se specializuje na detoxikaci, vylučování toxinů.20
Pocení v odpočinkovém rozpoložení vybízí tělo k eliminaci látek z výrobků tělní péče; toxické kovy (měď,21 olovo,22 a další kovy23) nahromaděné z používání určitých léčiv, vakcín, zubních materiálů, znečištěného vzduchu a komerčních hnojiv; reziduí farmaceutických léků; DDT, PCB, DDE, dioxinů (přítomný v Agent Orange) a dalších pesticidů.24 Navíc tepelná terapie zvyšuje přívod krve do kůže.25 Když se tělo potí, vylučují se toxiny. Léky jako je metadon,26 amfetaminy,27 metamfetaminy a morfiny28 byly nalezeny v lidském potu.
D.C Roehm zveřejnil v roce 1983 výsledky veterána z Vietnamu, který byl vystaven dioxinu a DDE (přetrvávající metabolit pesticidu DDT) a který si poté prošel detoxním programem, jehož součástí byla sauna. Po 250 dnech bylo DDE sníženo o 97 procent.29
Humanitní vědec René Dubos před 25 lety řekl, že “Největší nebezpečí při znečištění může být fakt, že dokážeme tolerovat množství tak nízké, že nebudeme pociťovat žádné akutní potíže, ale dostatečně vysoké, aby poté mělo patologický efekt a připravilo člověka o kvalitu jeho života.“ Od roku 1965 byly identifikovány 4 miliony různých chemických látek. Až 70 tisíc z těchto látek jsou v současné komerční produkci, s více než 3000 chemikáliemi přidávanými do jídla a 700 v pitné vodě. Obrovským problémem je, že velké procento těchto toxických chemikálií jsou rozpustné v tucích a skončí uložené v tělesném tuku. V lidských tkáních bylo identifikováno více než 400 chemikálií, 48 v tukové tkáni, nejméně 40 v mateřském mléce, 73 v játrech a přes 200 v krevní plazmě.
Dr. David Root a jeho kolegové zjistili, že ten nejefektivnější způsob, jak snížit zátěž lipofilních (v tucích rozpustných) chemikálií je cvičení (pohyb), terapie v sauně a využití niacinu (B3). Zjistili, že kombinace těchto faktorů mobilizuje v tucích rozpustné chemikálie a znatelnou část toxických chemikálií je vylučována pocením.30
Zajímavá studie v Německu porovnávala 22 dětí z mateřské školy, z nichž všechny chodily každý týden do sauny, s kontrolní skupinou dětí, které nevyužívaly saunu. Studie trvala 18 týdnů a vědci pečlivě zaznamenávali výskyt ušních infekcí, nachlazení a nemocí horních cest dýchacích. Jak se ukázalo, děti, které nevyužívaly saunu, strávily dvakrát více dní nemocné, než ty, které využívaly saunu. Vědci došli k závěru, že pravidelná sauna zvyšuje odolnost proti infekcím.31
Sauny napomáhají rozkladu toxinů uložených v tuku. Podle Dr. Michaela Schmidta, spoluautora knihy Beyond Antibiotics, “Pocení snižuje chemický stres na tělo a celkově přispívá ke zdraví.“32 Je důležité se potit jen v tak vysoké teplotě, aby tělo nepřišlo o příliš velké množství elektrolytů. Po sauně je vhodné vypít sklenice vody se špetkou keltské mořské soli, Quinton Original Isotonic nebo Quint Essential minerálů. Vždy se hned po sauně opláchněte čistou vodou, aby jste zabránili kůži ve znovu vstřebání toho, co se dostalo ven v potu. Pamatujte, že pot obsahuje toxická rezidua z předchozího se vystavení řadě toxinů. Měla jsem klienty, kteří mi tvrdili, že po několika měsících saunování cítí chemikálie, které se vylučují póry a potem. Vše od zápachu marihuany, kterou onen člověk nepoužíval 20 let až po lak na nehty, chemikálie z akrylových nehtů a zápachu z kovových látek.
Se saunou by se mělo začít pomalu. Není třeba spěchat. Nechte vaše tělo přivyknout na teplo postupně. Začněte s 20 minutovými saunami a postupně se během několika týdnů propracujte na 30 nebo 40 minut. Myslete na hydrataci po sauně pitím vody bohaté na elektrolyty nebo kostního vývaru. Po sauně se vždy osprchujte. Je důležité se sprchovat ve filtrované vodě, aby tělo nevstřebalo chloramin nebo chlór otevřenými póry po saunování. Můžete zavolat do mé kanceláře a prodiskutovat nabízené vodní filtry nebo můžete navštívit radiantlifecatalog.com. Pokud jdete do sauny večer, dejte si poté sprchu a krátkou masáž suchým kartáčem (dry brushing). Mnoha lidem zajistí večerní sauna klidný a kvalitní spánek.
Dnes na trhu existuje neuvěřitelný výběr saun. Osobně velmi doporučuji sauny s krátkovlnným infračerveným (near-infrared) osvětlení. U těchto saun se používají k oteplení červené infrazářiče. Většina saun ale používá komponenty z černého uhlíku, keramické nebo kovové, které vyzařují primárně v dlouhovlnném infračerveném rozsahu (far-infrared). Elektrické ohřívací prvky se šíří saunou. Bohužel tyto sauny s dlouhovlnným infračerveným zářením emitují elektromagnetické pole, které může být velice škodlivé. Těmto saunám se, prosím, z tohoto důvodu vyhněte. O těchto saunách, nebo jak si vyrobit svou vlastní, s krátkovlnným infračerveným zářením, se dozvíte více na drlwilson.com.
Je velmi důležité vědět, že pokud máte problémy s nízkým krevním tlakem nebo vyčerpané nadledviny, musíte se před saunováním poradit s kvalifikovaným lékařem. Benefitů sauny a dalších detoxikačních terapií je požehnaně, ale pokud máte nějaké zdravotní problémy, mělo by se k nim přistupovat s rozumem.
Nyní jste se seznámili s několika možnostmi šetrných detoxních terapií, které se dají provést v pohodlí domova. Začněte se stravováním dle Westona A. Pricea a vyberte si jednu terapii, kterou si zařadíte do svého života. Mějte na mysli, že detoxikace je proces, ne jednorázová událost. Malé, konzistentní kroky Vás udrží na správné cestě v dosažení optimálního wellness.
POZNÁMKY POD ČAROU
ODVYKNĚTE SI OD KÁVY
Další důležitý aspekt vyživování těla a odstranění překážek při optimální detoxikaci je eliminace kávy. Předtím, než mě zavrhnete, zvažte fakta: káva dehydratuje tělo a také vyčerpává adrenální žlázy (a neurotransmittery epinefrinu a norepinefrinu).5 Dobře hydratované tělo je nezbytné pro správnou funkci ledvin. Navíc káva zvyšuje srdeční tep a krevní tlak.
Aby jste se vyhnuli absťáku po eliminaci kávy, zbavte se toho návyku postupně během 4 týdenního období. Snižte příjem kafe o 25 procent každý týden. Pokud jste například zvyklí každé ráno vypít 200 ml šálek kafe, snižte jeho množství na 150 ml první týden, 120 ml druhý týden, 90 ml třetí týden, 50 ml čtvrtý týden a poté by jste si měli snadno odvyknout úplně.
Zvyšte denní příjem vody na 50 procent vaší váhy převedené na unce (0,033 litru krát váha v kg) čisté vody, mléčně kvašených nápojů nebo vývarů. Do vody se může přidat špetka keltské mořské soli, aby se zlepšila schopnost vody hydratovat buňky. Jako náhradu za kávu využijte bylinkové čaje jako rooibos, čekanka, podběl a kombinaci bylinek jako je Dandy Blend a Teccino.
JAK VYUŽÍT ZÁBALY S RICINOVÝM OLEJEM
Zábal z ricinového oleje má svůj specifický protirakovinný efekt na uzlíky štítné žlázy, děložní myomy a ovariální cysty. Může být také nápomocný u zácpy, přetížených jater a cirhózy, cholestáze (městnání žluči), žlučových kamenů, migrén, střevních potíží, poruchách močových cest, artritidy, zánětu kloubů a celkové detoxikaci.
Upozornění: Ženy, které jsou těhotné, kojí nebo mají silné krvácení by neměly použít ricinový olej. Osoby s ucpanými střevy, vnitřním krvácením, akutním zánětlivým onemocněním střev, apendicitidou nebo bolestmi břicha by měly projít kontrolou zkušeného zdravotního terapeuta předtím, než začnou používat zábaly s ricinovým olejem.
Potřebné ingredience:
• bio ricinový olej
• kus vlny, ideálně v bio kvalitě
• termofor (ideálně) nebo vyhřívaný polštář
• ručník
• plastový obal
• polštář
• jedlá soda
1. Složte kus vlny do tří vrstev tak, aby pokryl celé břicho. Může také pokrýt hrudník a štítnou žlázu
2. Vlnu namočte v ricinovém oleji. Přeložte žínku napůl a vyždímejte přebytek ze zábalu. Rozložte.
3. Lehněte si na záda s nadzvedlýma nohama. Můžete si přidat polštář pod kolena. Položte v oleji namočený kus vlny na břicho, pokryjte ho plastovým obalem a poté starým ručníkem. Navrch položte termofor nebo vyhřívaný polštář.
4. Nechte působit 45-60 minut. Vyzkoušejte relaxační dýchání umístěním jedné ruky na bránici a druhé na spodní část břicha. Když vdechujete, snažte se nafouknout spodní část břicha jako balón. S každým výdechem uvolněte líce a ramena. Uvolněte všechny svaly ve svém těle. Můžete klidně i usnout a mít na sobě zábal celou noc.
5. Olej smyjete 2 lžícemi jedlé sody nebo ½ lžičky Branch BasicsTM rozpuštěné v 1 litru vody.
6. Uložte vlnový flanel do velkého plastového sáčku se zipem. Olej přidejte jen když potřebujete zábal dosytit. Zábal vyměňte když začne měnit barvu.
7. Pro maximální efektivitu používejte zábal co nejčastěji—nejméně 4 po sobě jdoucí dny po dobu 4-6 týdnů. Každodenní užití přináší nejlepší výsledky.
ZDROJE
1. For a more detailed understanding see Radical Medicine by Louisa L. Williams, M.S., D.C., N.D. Rochester, Vermont: Healing Arts Press, 2011.
2. CDC.gov – Heart Disease Facts. American Heart Association – 2015 Heart Disease and Stroke Update, compiled by American Heart Association, Center for Disease Control, and the National Institute for Health.
3. Cowan, Thomas, M.D. The Fourfold Path to Healing. Washington, D.C. New Trends Publishing, Inc. 2004, pg. 146.
4. Anand, Preetha et al. “Abstract.” Pharmaceutical Research 25.9 (2008): 2097-116. National Center for Biotechnology Information. U.S. National Library of Medicine, 15 July 2008
5. Williams, Louisa L. Radical Medicine. Rochester, VT: Healing Arts Press, 2011, pg. 176
6. “Body Burden: The Pollution in Newborns.” Environmental Working Group. 14 July 2005. Web.
7. Novak, Arthur, Gladys Clark, and Harold Dupuy. “Antimicrobial Activity of Some Ricinoleic and Oleic Acids Derivatives.” Journal of the American Oil Chemists Society. June 1961. Volume 38, Issue 6, pp. 321-324. Print.
8. Thom, Dickson. UNDA Numbers: An Energetic Journey to Homeostasis and Wellness. Scottsdale, AZ. JELD Publishing. 2013.
9. Ibid.
10. Moss, Ralph. “The Royal Flush.” Cancer Chronicles #6 and #7. August 1990.
11. Walker, Morton. “Liver Detoxifications with Coffee Enemas as Employed in the Gerson Therapy.” Townsend Letter for Doctors and Patients. July 2001.
12. Lechner, Peter. Proceedings of the Oesterreicher Gesellschaft fur Chirurgie, June 21-23, 1984.
13. Hildenbrand, Gar. “The Coffee Enema: What Does it Do? How Does it Work?” Healing Newsletter, NL #13, May-June, 1986.
14. Wattenburg, Lee, Luke Lam, and Velta Sparnins. “Isolation and Identification of Kahweol Palmitate and Cafestol Palmitate as Active Constituents of Green Coffee Beans that Enhance Glutathione S-Transferase Activity in the Mouse.” Cancer Research. April 1982. 42; 1193.
15. Gerson, Max A. Cancer Therapy, Results of Fifty Cases. San Diego, CA. Gerson Institute, 2002, pages 190, 191, 194, 247, 409, and 418.
16. Gerson, M. 1979. Physiological Chemistry and Physics 10(5): 449-464, 1979. The Cure of Advanced Cancer by Diet Therapy: a Summary of 30 Years of Clinical Experimentation.
17. Moss, Ralph. “The Royal Flush.”
18. “A Coffee Enema? Now I’ve Heard Everything.” Gerson Healing Newsletter by Gerson Institute, NL #13 May-June 1986.
19. Licht, Sidney. “History of Therapeutic Heat.” Therapeutic Heat and Cold. New Haven, CT. Elizabeth Licht Publisher, 1972, pg. 203.
20. Wilson, M.D., Larry. Sauna Therapy for Detoxification and Healing. Prescott, AZ: L.D. Wilson Consultants, Inc. 2011.
21. Sunderman Jr., FW, D.C. Hohnadel, M.A. Evenson, B.B. Wannamaker, and D.S. DahI. “Excretion of copper in sweat of patients with Wilson’s disease during sauna bathing.” Annals of Clinical and Laboratory Science 4:407. 1974.
22. Stopford, W. Industrial exposure to mercury. In: The biogeochemistry of mercury in the environment, Amsterdam: Elsevier/North-Holland Biomedical Press, pp. 367-397. 1979.
23. Hohnadel D.C, F.W. Sunderman, M.W. Nechay, and M.D. McNeely. “Atomic absorption spectrometry of nickel, copper, zinc, and lead in sweat collected from healthy subjects during sauna bathing.” Clinical Chemistry 19:1288-1292. 1973.
24. Root, David, M.D. and Michael Wisner. “Chemical Exposure in the Workplace” California Medical-Legal Alert.
25. Seba, DB. “Thermal chamber depuration: A perspective on man in the sauna.” Clinical
Ecology, 7:1 -12. 1990.
26. Henderson, O.L. and B.K. Wilson. “Excretion of methadone and metabolites in human sweat.” Res Comm Chem Path & Pharmac 5:1-8. 1973.
27. Vree T.B., A. Muskens, and J.M. Van Possum. “Excretion of amphetamines in human sweat.” Arch. Int. Pharmacodyn. 199:311-317. 1972.
28. Ishlyama, I, T. Nagai, T. Nagal, E. Komuro, T. Momose, T., and N. Akimori. (1979) “The significance of drug analysis of sweat in respect to rapid screening for drug abuse.” Z Rechtsmed 82:251-256. 1979.
29. Root, M.D., David E. and Michael Wisner. “Chemical Exposure in the Workplace.” California Medical-Legal Alert.
30. Root, M.D, M.P.H., David. E., David B. Katzin, M.D., PH.D., and David W. Schnare, M.D., M.S.P.H. “Diagnosis and Treatment of Patients Presenting Subclinical Signs and Symptoms of Exposure to Chemicals which Bioaccumulate in Human Tissue.” Presented at the National Conference on Hazardous Waste and Environmental Emergencies, Cincinnati, OH, 1985.
31. Schmidt, Michael A., Keith W. Schnert, and Lendon H. Smith. Beyond Antibiotics. Berkeley, CA: North Atlantic Books. 2009.
32. Ibid.
Tento článek se objevil v časopise Wise Traditions in Food, Farming and the Healing Arts, čtvrtletníku nadace Westona A. Price na jaře 2015.
Leave a Reply